Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Katalánsko dál bez premiéra

Katalánský parlament ani napodruhé nedokázal zvolit nového regionálního premiéra kvůli rozepřím mezi dvěma separatistickými stranami.

Separatisté mají po únorových volbách v zákonodárném sboru opět většinu hlasů. Kandidát Republikánské levice Katalánska (ERC) a bývalý vicepremiér Pere Aragonés ale nezískal podporu uskupení Junts, které z belgického exilu vede katalánský expremiér Carles Puigdemont. Pokud se premiéra regionu nepodaří vybrat do dvou měsíců, budou v Katalánsku nové volby.

Poprvé katalánský parlament hlasoval o premiérovi koncem minulého týdne, tehdy byla ve 135členném parlamentu potřeba absolutní většina. Ke zvolení už stačila prostá většina přítomných zákonodárců, ani na tu ale Aragonés nedosáhl. Pro jeho zvolení hlasovalo stejně jako v pátek 42 poslanců, proti bylo 61, 32 zákonodárců strany Společně pro Katalánsko (Junts per Catalunya) se hlasování zdrželo.

V únorových volbách v Katalánsku zvítězili podle ĆTK v počtech hlasů socialisté (na mandáty mají ale stejně jako ERC, 33 křesel). Do voleb socialisty vedl španělský exministr zdravotnictví Salvador Illa. Ten ve španělské televizi uvedl, že se bude o úřad katalánského premiéra ucházet. Je ale stejně nepravděpodobné, že by získal dostatečnou podporu. Pokud se mu tedy nepodaří dohodnout s exilem.

Podle místních médií se nakonec dohodne s formací Junts přece jen ERC. Jejich spory se točí hlavně kolem toho, jaký vliv by měl mít na kroky nové vlády Puigdemont, který na podzim roku 2017 utekl do Belgie před španělskou justicí. Naproti tomu šéf ERC a bývalý vicepremiér Puigdemontovy vlády Oriol Junqueras skončil s několika dalšími separatisty ve španělském vězení kvůli prý neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Madrid si totiž v tomto směru počíná stejně nedemokraticky, ať už je u moci pravice, nebo aktuálně levice…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.