Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Závažné svědecké výpovědi v kauze Floyd

Dívka, která vloni natočila na mobilní telefon policejní zásah proti černochovi Georgi Floydovi v americké Minnesotě, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu.

Podle stanice BBC to řekla coby svědek před soudem v druhý den procesu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který neozbrojenému a již zpacifikovanému Floydovi bezdůvodně klečel v květnu roku 2020 devět minut na krku, než zatýkaný podle zveřejněného videa ztratil vědomí a posléze zemřel v nemocnici.

»Někdy jsem vzhůru a omlouvám se Georgi Floydovi, že jsem neudělala víc,« řekla nyní 18letá Darnella Frazierová, která měla v osudný den společně se svojí devítiletou sestřenicí namířeno do obchodu Cup Foods, když se stala na ulici svědkem zákroku policie proti Floydovi, scény, která jí změnila život. Právě Darnellyno video zveřejněné na internetu podle agentury AFP obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

»Když si vzpomenu na George Floyda, vidím svého otce, bratra, své bratrance a strýce, protože jsou všichni černoši,« sdělila vzlykající Darnella. »Napadá mě, že to mohl být někdo z nich,« doplnila podle ČTK.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Zabránili jí dát první pomoc

Před soudem vypovídali kromě Darnelly další tři svědci, kteří byli v době loňské události nezletilí. Dalším svědkem byla Genevieve Hansenová, hasička mimo službu, které policisté zabránili poskytnout Floydovi zdravotní pomoc. Donald Williams, který mluvil před soudem v pondělí a v úterý a má výcvik ve smíšených bojových uměních, uvedl, že Chauvin se uchýlil k nebezpečné technice, když pohyboval kolenem nahoru a dolů, aby zvýšil tlak na Floydův krk a jeho záda.

Chauvin obvinění z vraždy a zabití samozřejmě odmítá. Obhájci se podle svého vyjádření chystají argumentovat, že 46letý Floyd zemřel na předávkování, uvedla BBC. I kdyby se tato varianta potvrdila, na brutálním rasistickém útoku policisty to mnoho nezmění…

Policie v Minneapolisu se snažila Floyda zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu se zatýkaný ale již nesnaží bránit.

27x prosil. Marně

Floyd podle prokurátora Jerryho Blackwella celkem 27x prosil, aby jej Chauvin nechal dýchat, strážník ho ale nepustil. Floyd ztratil vědomí a o několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici.

Floydova smrt vyvolala oprávněné masivní, a místy bohužel i násilné protesty v desítkách amerických měst a následně i v Evropě a dalších částech světa. A jistě přispěla i k porážce rasisticky orientovaného exprezidenta Donalda Trumpa v podzimních prezidentských volbách.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.