Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

S testy do škol prý nebude problém

Komplikace s nákupem testů pro školy prý nehrozí. Ústřední krizový štáb o tom byl ujištěn šéfem Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavlem Švagrem.

»Byli ujištěni dodavatelskou firmou, že dodávky by měly dojít podle plánu,« uvedl po jednání štábu jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že testy pro školáky jsou v rezervách ještě z první vlny nákupu. Reagoval tím na informace Radiožurnálu, že čínská společnost Singclean odmítá firmě Masanta, která má dodat pět milionů testů do škol, poslat část dodávky.

Masanta patří do stejné skupiny jako firma Good Mask, která vyrábí respirátory na výrobních linkách dodaných Tchaj-wanem. To se nelíbí čínské vládě. Masanta prý ale z tendru kvůli problémům odstupovat nechce, testy shání na evropském trhu.

Prvních 1,5 milionu testů firma předá správě v těchto dnech, z Číny je získala v předstihu. Zbylé testy prý pořídí na evropském trhu, nebo čínského výrobce ještě přesvědčí. Firma již dodala 1,5 milionu antigenních testů, zbylých 3,5 milionu musí Masanta do státních hmotných rezerv dodat do 12. dubna.

V souvislosti s kvalitou testů Hamáček uvedl, že po tom, co vyprší výjimka pro jejich užívání ministerstva zdravotnictví, což se u řady výrobků stane koncem dubna, budou úřady při prodlužování výjimek k užívání zohledňovat seznam a pravidla platná v EU.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Odměna 20 000

Hamáček též po jednání štábu uvedl, že navrhne vládě, aby policisté a hasiči, kteří pomáhají v boji s koronavirem, dostali jednorázovou odměnu v průměrné výši 20 000 korun. Pokud s tím budou souhlasit ministři financí a obrany, měly by se odměny týkat také celníků a vojáků. Navrhovanou odměnu prý chápe jako minimální možnost, jak jim poděkovat.

Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních jde o odměnu 75 000 korun hrubého, pro nezdravotnické pracovníky pak 30 000 korun. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října do 28. února.

O odměnách od 15 000 do 50 000 korun pak vláda rozhodla i pro pracovníky v sociálních službách v závislosti na jejich profesi a činnosti.

Kontroly budou běžné

Policejní prezident Jan Švejdar po štábu uvedl, že policie bude o Velikonocích provádět kontroly dodržování vládních opatření jako o běžném víkendu. Situaci podle něj ovlivní i počasí, které už v úterý vylákalo na některá místa řadu lidí. Podle Hamáčka není v takové situaci problém v tom, že lidé vyrazili ven, ale že se shlukují a nezakrývají si dýchací cesty.

Švejdar řekl, že na začátku platnosti nynějších opatření policie prováděla zhruba 100 000 až 120 000 kontrol denně, nyní je na 90 000 až 100 000 kontrolách. »Je to odvislé od počasí i toho, kolik máme lidí v práci,« vysvětlil. Většina lidí opatření dodržuje, dodal. Na Velikonoce bude podle něj připravený počet policistů jako na běžný víkend.

Pražská policie bude podle mluvčí Evy Kropáčové pokračovat ve zvýšených kontrolách dodržování opatření tam, kde se lidé z důvodu hezkého počasí začali ve velkém množství shlukovat. Podle Hamáčka by například na náplavce měla být policie kontinuálně a měla by příchozí upozorňovat na požadavky protiepidemických opatření.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.