Reklama

Spor Evropská komise vs. Polsko sílí

Evropská komise (EK) se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli kontroverzní reformě justice v Polsku. EK požaduje, aby soud vydal předběžná opatření ještě před konečným rozhodnutím ve vleklém sporu.

»Komise se obává o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u soudního dvora,« řekl podle ČTK evropský komisař pro justici Didier Reynders.

Aby se neztrácel čas, vyzvala Komise nejvyšší unijní soudce, aby před konečným verdiktem vyhlásili předběžná opatření, vysvětlil Reynders. »Jsem hluboce znepokojena pokračujícími opatřeními, která podrývají nezávislost justice v Polsku,« prohlásila také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Tlak na polské soudce ze strany vládní pravice podle ní stále sílí a jejich nezávislost je stále více oslabována.

Znak Soudního dvora Evropské unie. FOTO - Wikimedia commons

Z pohledu Evropské komise jsou sporné dva hlavní body. Jednak úprava týkající se disciplinárního režimu soudců podle EK podrývá nezávislost polských soudců a není v souladu se zásadou přednosti unijního práva. Kromě toho by podle EK disciplinární komora polského nejvyššího soudu neměla být dále aktivní, protože možná není nezávislá.

»Žádost EK postrádá právní a faktické opodstatnění,« uvedl pochopitelně mluvčí polské vlády Piotr Müller v první reakci na Twitteru. Regulace týkající se justice je prý výlučnou kompetencí členských států, což vyplývá z polské ústavy a unijních smluv, a polské předpisy v této oblasti se údajně nevymykají standardům platným v EU, tvrdil mluvčí podle serveru Onet. Agentura AFP připomněla, že polský premiér Mateusz Morawiecki (PiS) v pondělí požádal ústavní soud, tvořený převážně členy nominovanými vládní stranou, aby stanovil, že polská ústava má přednost před unijními předpisy. Tím logicky Brusel pohoršil.

Zákon o disciplinárním řízení soudců je v platnosti od poloviny února 2020. Předpokládá, že soudci musí počítat s peněžními tresty, zbavením funkce nebo propuštěním, pokud zpochybňují rozhodovací kompetenci nebo legalitu jiného soudce, soudní komory nebo soudu. Soudci se rovněž nesmí politicky angažovat. Jourová už dříve varovala, že zákon by mohl být zneužíván mj. k »politické kontrole obsahu soudních rozhodnutí«, o což se autoritářská vládní PiS jistě snaží.

Kromě toho jde ve sporu o disciplinární komoru, která vznikla díky polské reformě soudnictví v roce 2018. Soudní dvůr EU už v dubnu 2020 na základě žádosti EK rozhodl, že komora musí svou práci pozastavit, neboť nebezpečí, že disciplinární řízení se soudci vede možná nedostatečně nezávislý orgán, by mohlo ohrozit nezávislost soudců. EK kritizuje, že disciplinární komora přesto nadále přijímá rozhodnutí, která mají přímý vliv na činnost soudců, například i na jejich imunitu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.