Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Velvyslanci EU se opět snaží domluvit na rozdělení milionů vakcín od Pfizeru

Země Evropské unie se znovu snaží vyřešit spor ohledně rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech ze zásilky, která má ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly. Ve středu unijní velvyslanci k dohodě nedospěli mimo jiné kvůli nesouhlasu Rakouska, které žádá, aby bylo zařazeno mezi státy, které dostanou více dávek, než odpovídá jejich počtu obyvatel.

Portugalské předsednictví EU v úterý přišlo s návrhem, aby se sedm milionů dávek vakcíny ze zmíněné zásilky rozdělilo standardně podle počtu obyvatel. Zbývající tři miliony mají zamířit do Bulharska, Lotyšska, Estonska, Chorvatska, Slovenska a Česka, které zatím dostaly v rámci společných nákupů podprůměrné množství dávek, protože při předchozích objednávkách neprojevily zájem o celý svůj stanovený příděl. Pro ČR by to konkrétně znamenalo, že by dostalo přes 300.000 dávek.

Námitky proti tomuto kompromisnímu návrhu na rozdělení vakcín má nadále Rakousko a také Česko a Slovinsko, napsala agentura DPA. Rakouský kancléř Sebastian Kurz trvá na tom, aby Rakousko bylo zařazeno mezi země, které dostanou kompenzaci v podobě dávek navíc. Zástupci ostatních zemí jsou ale proti, protože podle nich Rakousko nedostalo podprůměrný podíl vakcín a má relativně vysokou míru proočkovanosti. Velvyslanci musejí návrh na rozdělení vakcín schválit jednomyslně.

Unijní země v prvním čtvrtletí dostaly přes 90 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, což je zvláště kvůli výpadkům firmy AstraZeneca výrazně méně, než čekaly. Společně nakoupené očkovací látky si mezi sebe rozdělují podle počtu obyvatel. Když však některé země neprojeví zájem o celý svůj příděl, mohou si jej koupit jiné státy, čímž vzniká kritizovaný nepoměr.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-04-02 16:05
Ty principy nejsou špatné. Jen by se nesměly kombinovat s
politikařením a kšeftařením. Privátní sektor by měl být oblasti
zdraví vytlačen. A co se týče Sputniku je to zatím nejlepší a z
dlouhodobé perspektivy nejbezpečnější vakcína Měla by být
dostupná všem. A motlové mohou dobrovolně nastavid zadnice těm
zbylým. Nikdo jim nebude bránit.
jehela
2021-04-02 11:33
Již jsme tu dávno mohli mít Sputnik V. Ale politika zase převládla. A
naši hloupí politici se chovají jako nesvéprávní. EU je k ničemu.
Měli bychom mít svoji hrdost a chovat se podle toho. A ne stále čekat
co Brusel. Jsme doufám ještě svéprávný
stát.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.