Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovensko má po vládní krizi novou vládu, koalice zůstala u moci

Po téměř měsíc trvající vládní krizi a dva dny po demisi premiéra Igora Matoviče má Slovensko novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala dosavadního ministra financí Eduarda Hegera předsedou vlády a následně i členy jeho kabinetu, ve kterém pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

"Máme odhodlání a touhu udělat ze Slovenska zemi, kde budeme všichni rádi žít. Tato cesta začala před rokem. Mnoho jsme se naučili a hodně jsme se poučili z chyb. Věřím, že bude mezi námi soudržnost a jednota," řekl v projevu Heger.

Čaputová za důležitou označila skutečnost, aby obrazy neshod z minulosti byly překryty novým obrazem spolupráce, respektu a klidu. "Jsem přesvědčena, že jako premiér přijdete s novými přístupy a novou energií, aby vláda jednala efektivně jako skutečný kolektivní a vrcholný orgán výkonné moci," uvedla Čaputová.

Do nové vlády se například na funkci ministra zahraničí vrátil Ivan Korčok, který minulý týden rezignoval v souvislosti s krizí v koalici. Během ní podalo demisi celkem šest z 16 členů Matovičovy vlády.

Kromě premiéra a ministra financí má Slovensko také nového ministra zdravotnictví. Stal se jím dosavadní ředitel ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Obsazeno zatím není křeslo ministra sociálních věcí; původní nominaci Jozefa Hlinky, donedávna poslance parlamentu, jedno z vládních hnutí přehodnocuje. Ministerstvo sociálních věcí dočasně povede ministr dopravy Andrej Doležal.

Nová vláda se ujala úřadu v době zlepšující se epidemické situace v souvislosti s koronavirovou nákazou, v zemi ale nadále platí více karanténních omezení. Epidemie covidu-19 ovlivnila i slavnostní ceremoniál jmenování nové vlády – prezidentka i členové nové vlády měli na tváři respirátory, na místě mohl být jen omezený počet novinářů.

Očekává se, že parlament vysloví Hegerově vládě důvěru, o kterou musí kabinet požádat do 30 dnů. Koalice OLaNO, hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) a strany Za lidi má v parlamentu až ústavní většinu. Heger řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v plnění programového prohlášení dosavadní vlády. Čaputová ale vládu vybídla, aby své programové prohlášení přizpůsobila stavu země po roce epidemie i stávajícím sociálním a společenským problémům.

Někdejšího křesťanského aktivistu Hegera politologové i média označují za politika, který vyhledává kompromisy a vyhýbá se otevřeným konfliktům. Matovičovi jeho kritici vyčítali konfrontační způsob politiky a podle koaliční strany SaS nebyl osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi. Matovič podle dřívějších sondáží čelil u veřejnosti největší nedůvěře ze všech členů své již bývalé vlády a více než čtyři pětiny obyvatel země si přály jeho odchod z čela kabinetu.

Slovensko zkušenosti s výměnou premiéra během volebního období a bez vypsání nových voleb už má. V roce 2018 podal demisi předseda vlády Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády. Ficova strana Směr-sociální demokracie po porážce v posledních volbách odešla do opozice a po následném rozkolu ji opustila skupina poslanců v čele s Pellegrinim.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-04-02 15:37
Tento článek je všechno. Úslužný, politicky korektní až vlezlý. Po
roku řádění a měsíci hádání (nicnedělání), s takřka 10 000
mrtvých ergo totálně nezvládnuté pandemii nenachází na
"nové" vládě stejných figurek nic kritiky vhodné. Na
"rekonstruované" vládě s jedinou rošádou na postech
předsedy vlády a ministra financí. Mimo poskoka Hegera coby
"předesedy" vlády a "nového" ministra financí s
kvalifikací usvědčeného daňového podvodníka se středoškolským
vzděláním (VŠ diplom získal podvodem, ke kterému se drze sám
přiznal). Nic nové, že. Šulin, Marionetta, Uklízečka zase přistáli
ve svých křeslech. Jediný nový je ministr zdravotnictví, generál
namočený do smrti, přesněji vraždy, jiného generála (taky vizitka
staronové vlády). Hádat se už nebudou s nějakým Hegerem ovládaným,
coby úslužný slouha, svým stranickým šéfem, ale "jen" s
ministrem financí. Ten když jim nedá, tak si ani nevrznou. Jinak je vše
OK. Žeáno.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.