Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Stát New York zlegalizoval marihuanu k rekreačním účelům

Občané amerického státu New York mohou od nynějška vlastnit 85 gramů marihuany. Zákon legalizující její použití k rekreačním účelům podepsal guvernér Andrew Cuomo. Prodej této drogy ale nebude legální ještě nejméně 18 měsíců, dokud stát neodsouhlasí příslušná pravidla, napsala agentura AP.

New York se tak stává 15. státem USA, který zlegalizoval marihuanu k rekreačním účelům. Newyorský parlament zákon schválil v úterý.

Dohodu newyorských zákonodárců dosud blokovaly neshody o tom, jak budou peníze z prodeje drogy využity. Demokratičtí poslanci jiné než bílé pleti chtěli, aby velká část příjmů z drog posloužila k rozvoji míst, kde žijí hlavně černoši a hispánci. Právě tam byli nejčastěji zatýkáni lidé za drogové delikty. Cuomo si chtěl ponechat větší kontrolu nad využitím peněz, avšak názor poslanců nakonec převážil.

Zákon nyní počítá s tím, že 40 procent z příjmů za drogy půjde do těchto komunit a lidem odsouzeným za činy, které nyní už trestné nebudou, budou vymazány trestní rejstříky.

Marihuanu bude možné konzumovat na místech, kde je povoleno kouřit. Zakázáno to bude ve školách, na pracovištích a v autě.

O dalších podrobnostech se teprve rozhodne - lidé si budou moci například nechat marihuanu dovézt domů a pěstovat sami doma až šest rostlin.

Očekává se, že prodej drogy ročně vynese miliardy dolarů a vytvoří nové pracovní příležitosti.

Jak napsal The New York Times, nový zákon je vítězství zdravotnických kruhů, které prosazují lékařské využití marihuany a vydaly miliony dolarů, aby prosadily zmírnění zákona o drogách. Legalizaci marihuany ve zdravotnictví Cuomo podepsal v roce 2014.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-04-02 15:55
Pomocí drog udělat z lidí stádo - kapitalistická vize budoucnosti.
Komu to vyhovuje? Kdyby skutečně chtěli, obchod s drogami zlikvidují
jako zlikvidovali Al Caponeho. Přebírat takové a podobné články bez
uvedení vlastního stanoviska znamená ztotožňovat se s nimi. Jestli
je tohle úloha levicového tisku ...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.