Reklama

ÚV KSČM jedná o toleranci

O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat Ústřední výbor KSČM.

Čtvrteční zasedání širšího vedení strany pověřilo předsedu ÚV KSČM Vojtěcha Filipa a další členy předsednictva dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale věří tomu, že strany ještě dospějí k dohodě. Filip řekl, že předpokládá, že by se jednání s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem mohlo konat 7. dubna při schůzi Sněmovny. ANO má sestavit tým pro dohodovací řízení.

»Výkonný výbor pověřil skupinu Stanislav Grospič, Pavel Kováčik a Filip, abychom jednali v dohodovacím řízení s hnutím ANO o naplňování dohody o toleranci s tím, že jsou neplněny od července loňského roku některé body, které vedou k tomu, že KSČM ztrácí důvěru ve schopnost hnutí ANO jako vládnoucí politické strany splnit dohodu, kterou jsme uzavřeli,« uvedl Filip.

Dohodovací řízení může podle Filipa skončit tím, že komunisté s tolerancí vlády skončí. »Proto jsem i vyzval, aby smlouvu posoudili všichni členové ústředního výboru,« uvedl Filip. Devadesát členů ÚV KSČM bude podle prvního místopředsedy ÚV Petra Šimůnka hlasovat do úterního večera o větě »Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě«.

První místopředseda ÚV Petr Šimůnek.

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik označil za »jednu z řady kapek«, které vedou k nespokojenosti KSČM, rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami pokrátila rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

Vláda podle Faltýnka avizovala, že když budou peníze pro armádu potřeba ne na nákup techniky, ale například na platy vojáků, tak se peníze do rozpočtu obrany vrátí. Od února pak neplní ANO podle Filipa podmínky dohodnuté s prodloužením nouzového stavu.

Faltýnek doufá v to, že se podaří nalézt na společném jednání dohodu. Například o požadavku komunistů na sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) je podle něj možné debatovat. Mohl by se podle něj sestavit pracovní tým s řediteli pojišťoven a zástupci stran. »Tento krok by mohl přinést úspory, čili já rozumím tomuto požadavku a jsme připraveni o tom diskutovat,« řekl Faltýnek novinářům ve Sněmovně.

K dalšímu požadavku KSČM na zavedení pětitýdenní dovolené uvedl, že opozice ve Sněmovně normu blokuje. »Nemáme nástroje, jak dosáhnout doprojednání tohoto tisku,« poznamenal.

Spokojená je KSČM s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. »Plní se i ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraniční rukou. Žel už se neplní zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, podmínka se plní jenom zčásti, i když byly učiněny kroky, které se týkají ústavní ochrany vody, tak zatím to není prioritou vlády a budeme o tom dál jednat,« uvedl Filip. Zcela podle něj kabinet neplní sliby v postupu proti růstu cen bydlení a podpoře výstavby obecních bytů. Výkonný výbor ve čtvrtek také rozhodl, že na 17. dubna svolá zasedání Ústředního výboru KSČM do Nymburka. Na zasedání se bude hlasovat i o změnách ve vedení KSČM.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 16 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josef.louzil
2021-04-04 10:10
Josef. Hlasování ano ne, je na položené téma příliš příkré.
Podle mne by se mělo hlasovat o jednotlivostech protože situace se od
doby vzniku dohody nějak vyvýjela. Hlasování by mělo být o
pověření delegátů vyjednávaní k jednotlivostem, teprve podle
zvážení domluvy s protistranou, by měl zaznít konečný verdikt.
reich.mir.fan
2021-04-03 14:58
Nic se nebude dít vše zůstane po staru.Je to pouze vylepšené KSČM
ZVAŽUJE.B+F se před pár lety zbratřili a spečetili to krví jak
Vínnet.a Old.a to bude trvat na věčné časy.A ve volbách to KSČM na
těch 5,2% zřejmé taky uhraje.
ZBYSEK.KUPSKY
2021-04-03 09:46
josefe, zkuste si slova: "Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek
ale věří tomu, že strany ještě dospějí k dohodě." zadat
třeba do googlu :) Vyběhne na vás hned jako první odkaz na českou
televizi, pak na ČTK, aktuálně nebo seznam :) Tak se, prosím, hoďte do
klidu :) Zbytek nekomentuji...
josef.hb
2021-04-02 21:21
Kde vzal autor: "Faltýnek doufá v to, že se podaří nalézt na
společném jednání dohodu". Protože Faltýnek v TV(osobně a
"živě") řekl: "nejasnosti si "VYSVĚTLÍME".
Přeloženo pro voliče ANO: "...zase naivní komunisty UKECÁME. Má
pozn.: nebude to poprvé.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.