Reklama

Leeho mohou odstranit

Nejvyšší soud v americkém státě Virginie rozhodl, že město Charlottesville může odstranit sochu jižanského generála Roberta E. Leeho a dalšího generála Konfederace.

Leeův pomník se v roce 2017 stal terčem demonstrace krajní pravice, při které pravicový radikál najel autem do skupiny odpůrců. Incident si vyžádal jedno úmrtí a 19 zraněných, píše agentura Reuters.

Nejvyšší soud odmítl žalobu několika občanů, kteří se snažili odstranění soch zabránit, a zrušil tak rozhodnutí soudu nižší instance. Kromě Leeho sochy se jednalo o sochu generála Thomase »Stonewalla« Jacksona. Obě památky byly vztyčeny ve 20. letech minulého století.

Charlottesville plánovalo odstranění jezdecké sochy Leeho, který velel jižanským vojskům během americké občanské války v letech 1861 až 1865, v roce 2017. Pravicoví radikálové následně uspořádali proti rozhodnutí města protest, při kterém se v jeho ulicích střetli se svými odpůrci. Jeden z neonacistů najel vozem do davu lidí, zabil 32letou Heather Heyerovou a 19 lidí zranil.

O pomnících představitelů Konfederace, která během občanské války hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco republikáni je většinou vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, představitelé menšin a někteří demokraté je považují za symboly rasismu a útlaku černochů. Jde o jedno z témat, kolem něhož se odehrávají boje dvou největších politických stran. Jejich potyčky třeba nad omezováním možností volit, překreslováním volebních obvodů či právě o historickém povědomí rozdělují americké občany na dva v podstatě znepřátelené tábory. Hluboká propast mezi Američany stále narůstá.

Ve Spojených státech je nyní vedeno soudní řízení s bývalým policistou, který je obviněn z vraždy černocha George Floyda. Jeho smrt při policejním zákroku loni v létě vyvolala masivní demonstrace proti rasové diskriminaci, při které mnozí protestující volali po odstranění takových památek. Proti sochám obrátili hněv i protestující v dalších zemích, například v britském Bristolu demonstranti tehdy strhli do řeky bronzovou sochu Edwarda Colstona, který prodal do Ameriky na 80 000 mužů, žen a dětí z Afriky. Později byla socha z vody vyzdvižena.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.