Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

V únoru o třetinu víc mrtvých

Počet úmrtí v ČR v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo asi 13 500 lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí. Oproti lednu ale mrtvých zhruba o 2500 ubylo. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Předpokládá se však, že na vině je epidemie koronaviru.

Únorový počet zemřelých byl o 36 procent vyšší než průměr za roky 2015 až 2019 pro tento měsíc. Lednový nárůst množství úmrtí byl ale podle statistiků ještě mnohem výraznější, a to o 51 procent nad pětiletým průměrem. Letošní leden tak zůstává se zhruba 15 900 mrtvými měsícem s nejvyšším počtem zemřelých za přibližně tři čtvrtě století.

»Oproti lednu letošního roku a listopadu roku 2020 byla úroveň celkové úmrtnosti obyvatel České republiky v únoru mírně nižší, avšak oproti prosinci a říjnu 2020 naopak lehce vyšší. Letošním únorem tak pokračovalo již pětiměsíční období vysoké nadúmrtnosti,« sdělila vedoucí Oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

V únoru byl podle ČSÚ nejvýraznější nárůst množství zemřelých v Karlovarském kraji. Region přišel úmrtími skoro o trojnásobek obyvatel více, než bývá jinak v únoru běžné. »Únorový počet zemřelých byl oproti průměru let 2015-2019 vyšší ve všech krajích, avšak zatímco v Kraji Vysočina a kraji Zlínském pouze o jedno, respektive čtyři procenta, v Karlovarském o extrémních 168 procent,« uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Vysoký byl podle ní počet zemřelých v Karlovarském kraji už v lednu, kdy přesáhl dvojnásobek pětiletého průměru.

V Karlovarském kraji zemřelo v únoru 837 lidí, zatímco zmíněný pětiletý průměr za únor pro tento region činí 312 úmrtí. Nejvyšší z celé ČR byl v tomto kraji podle statistiků nejen nárůst počtu mrtvých, ale také počet úmrtí v přepočtu na obyvatele.

Druhý nejvýraznější nárůst počtu zemřelých po Karlovarském kraji zaznamenal ČSÚ v Královéhradeckém kraji. Počet mrtvých v únoru tam překonal pětiletý průměr o 90 procent. Právě Karlovarský a Královéhradecký kraj patřily v předchozích měsících k nejzasaženějším epidemií nemoci COVID-19. Okresy Cheb a Sokolov Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji vláda dokonce v polovině února kvůli rychlému šíření nákazy a zahlcení nemocnic uzavřela.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-04-08 00:34
Vypadá to, že budeme rehabilitovat Klému (asi 200 popravených) a
omlouvat se za Vojtu (desítky tisíc taky v podstatě
"popravených").
hajek.jiri51
2021-04-07 13:06
Otřesné je to, co se proti té hrůze dělá. Kolik nových plícních
respirátorů bylu nainstalováno, kolik nových obsluh vyškoleno? Jak je
postaráno o nemocné v domácí karanténě? Léky, odbornou asistencí..
Proč se neočkuje jak na běžícím pásu třeba i
"neprověřenými" vakcínami? Proč nedokážeme vyrábět,
třeba licenčně vakcíny sami pro sebe? Proč se tolik žvaní a skutek
utek?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.