Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Ceny komodit mají letos nakročeno k růstu

Zlato v letošním prvním čtvrtletí oslabilo o 9,5 procenta na 1728 dolarů za troyskou unci. Zlevnilo také stříbro - o sedm procent na 25 USD za unci. Naopak cena platiny vzrostla o 12 % na 1208 USD, palladia o osm procent na 2656 USD a mědi o 13 % na čtyři dolary, což je nejvyšší cena za deset let. Ropa zdražila o více než pětinu, uvedli analytici na dotaz ČTK.

»Komodity začaly rok 2021 s očekáváním přicházejícího ‚supercyklu', který by mohl dostat většinu jejich cen na nová historická maxima. Ekonomika se teprve začíná rozjíždět a poptávka po průmyslových a zemědělských komoditách bude ještě růst,« uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Daří se podle něj hlavně energiím, kde ropa Brent zpevnila za první čtvrtletí o 21,3 % na 63 USD za barel. Cena severomořské ropy Brent od začátku roku těží z postupného obnovení poptávky po surovině a výhledu pro další zlepšení, jakmile budou rozvolněna přísná opatření v Evropě, řekl.

Americká ropa WTI za první čtvrtletí rostla o 22,82 % na 59,55 USD za barel. Pokračovat v postupném růstu bude nejspíše i nadále, nicméně další růst bude brzdit silnější americký dolar a potenciální rozvolnění těžby, dodal Hájek.

Rostou podle něj také ceny průmyslových kovů jako například mědi. Důvodem je zvyšující se poptávka, a to především v Číně. Tam se ekonomická expanze podle Hájka velmi rychle vrací na původní hodnoty a podobný scénář lze podle něho čekat i v dalších světových ekonomikách. Mědi zároveň pomáhá snaha vlád o snížení závislosti na fosilních palivech, jelikož měď je velmi důležitým prvkem v systémech obnovitelné energie, dodal Hájek.

Výhled cen komodit na 2. čtvrtletí letošního roku vnímá analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba jako velmi růstový. Zlato se stříbrem jsou po technické korekci a jsou připravené k dalšímu růstu ceny. Centrální banky stimulují ekonomiku záplavou nových peněz, vlády se přidaly s masivní fiskální stimulací. »V důsledku toho začíná zrychlovat inflace a rostou inflační očekávání, což je tradičně prostředí, ze kterého drahé kovy dlouhodobě profitují,« doplnil Ryba.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.