Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Sněmovní volby podle nových pravidel

Poslanci schválili nová pravidla pro volby do Sněmovny. Nový způsob přepočtu hlasů na mandáty opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se budou přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran. Volebním koalicím bude stačit pro vstup do dolní komory méně hlasů než v minulosti.

Novela volebního zákona musí být přijata kvůli verdiktu Ústavního soudu, který před dvěma měsíci zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. ÚS zrušil také dosavadní kvora pro koalice deset, 15 a 20 procent. Nově by dvoučlenné koalice musely získat nejméně osm procent hlasů a vícečetné koalice 11 procent hlasů. Jednotlivé volební strany by pro vstup do Sněmovny potřebovaly nadále alespoň pět procent hlasů. Voliči si budou poslance vybírat ve 14 krajích jako doposud. Návrhy omezit počet volebních krajů nebo zavést Českou republiku jako jeden volební obvod přijaty nebyly.

Místopředseda ústavně právního výboru Stanislav Grospič (KSČM) na tiskové konferenci před začátkem jednání řekl, že podle KSČM by Sněmovna neměla vstupovat do volebního zákona nad rámec rozhodnutí ÚS. »Z našeho pohledu vidíme jako nejlepší návrh, který byl předložen ministerstvem vnitra, vnímáme ale to, že v současné době je tento návrh v podstatě mrtvý,« uvedl. Avizoval, že komunisté se přikloní k návrhu, aby v případě druhého skrutinia přidělování mandátů byla ponechána vůle voličů, to znamená, aby o mandátech rozhodovaly výsledky voleb, nikoli sekretariáty politických stran. Pokud by to neprošlo, komunisté by podle něj nový volební zákon nepodpořili. »Říkám to s odpovědností toho, že vnímám složitost situace, ale volební zákon je také zásadní věc, budeme si utvářet politické prostředí na příští léta,« uvedl Grospič.

Stanislav Grospič (KSČM).

Zdůraznil, že nepřijetí novely by sice neznamenalo odklad voleb, ale mandáty by přiděloval Nejvyšší správní soud, a to by z pohledu KSČM znamenalo naprosté selhání politické reprezentace. »Protože odpovědnost vůči voličům je, vypořádat se se základními právy, a mezi ně patří právo volit a být volen, a tím by došlo k jeho zpochybnění, protože by někdo další rozhodoval o přidělování mandátů,« zdůvodnil postoj KSČM Grospič.

Nejčistší je osobní účast voliče

Český statistický úřad má podle novely, kterou nakonec podpořilo 96 ze 101 přítomných poslanců, rozhodnout po volbách na základě počtu odevzdaných hlasů o tom, kolik každému kraji připadne poslanců. Mandáty se v každém regionu mají podle návrhu předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy (ODS) přidělovat v prvním skrutiniu volebním stranám s použitím Imperialiho kvóty, která zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než podle původní d´Hondtovy metody. Součet hlasů pro úspěšné strany se má nově vydělit počtem krajských mandátů, zvýšeným o dva, přičemž strany mají obdržet poslance podle svého výsledku v kraji.

Mandáty, které by se takto nepovedlo rozdělit, mají být přiděleny ve druhém skrutiniu. Dělo by se tak úpravou Radka Vondráčka (ANO) a Vojtěcha Pikala (Piráti) podle zisku stran a přednostních hlasů pro kandidáty. Podle Pikala by tak mohlo být rozděleno až 30 mandátů. Pořadí volebních krajů by se určovalo podle nejvyšších zbytků dělení v prvním skrutiniu, v případě rovnosti by rozhodoval los. Sněmovna nepřijala Bendův návrh, podle něhož by vedení stran mohla po volbách určit, ze kterých krajů budou zbývající poslanci vybráni.

Sněmovna neschválila žádnou z úprav, která by zavedla možnost korespondenčního hlasování ze zahraničí. Češi v cizině tak budou muset hlasovat buď na zastupitelských úřadech, nebo přijet do ČR. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům řekl, že komunisté mají s korespondenční volbou problém. »Myslím si, že nejčistší je osobní účast za přítomnosti volební komise, to je možné zajistit i v průběhu pandemie, a také, že o tom, kdo bude vládnout, kdo bude ve Sněmovně, kdo vyhraje volby mají rozhodovat především ti, kteří tady žijí,« prohlásil předseda komunistických poslanců.

Souhlas dolní komory nezískaly ani návrhy, které se týkaly vzniku poslaneckých klubů. Neuspěl ani Jakub Michálek (Piráti) s návrhem, aby dobrovolnickou podporu nemusela kandidující uskupení započítávat do nákladů na kampaň. Benda neprosadil zvýšení povolebních státních příspěvků úspěšným koalicím. Nyní mohou všechny druhy uskupení dostávat podle volebního zisku až deset milionů korun ročně. Bendův návrh předpokládal, že dvoukoalice by mohly mít až 16 milionů a vícečetné koalice až 22 milionů korun za rok.

Novelu nyní posoudí Senát.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.