Reklama

Skandál. Ženu nechali sedět stranou

Předseda Evropské rady Charles Michel se stal terčem kritiky od některých evropských politiků za to, že při úterním setkání s tureckým prezidentem-diktátorem Recepem Tayyipem Erdoganem nezareagoval na nedůstojné přijetí šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Zatímco Erdogan s Michelem během jednání týkajícího se i práv žen seděli v křeslech, první ženu v čele unijní exekutivy usadili turečtí hostitelé stranou na pohovku…

Podle Michelova týmu bylo uvítání v souladu s (tureckým) protokolem, překvapená reakce jeho kolegyně však vzbudila velký ohlas na sociálních sítích. Mluvčí Komise konstatoval, že by se podobné incidenty neměly v budoucnu opakovat.

»Ehm«

Na záběrech z uvítání německá politička s bezradným povzdechem zjevně překvapeně hleděla na dvojici mužů sedajících si do křesel a nechávajících jí místo na pohovce stranou. » ‚Ehm‘ je nový výraz pro ‚takhle by vztahy EU s Tureckem vypadat neměly‘,« napsal s odkazem na reakci von der Leyenové německý europoslanec z frakce zelených Sergey Lagodinsky.

Oba lídři unijních institucí přijeli Turecku nabídnout posílení obchodních vztahů, které je však podle nich podmíněno zlepšením přístupu Erdoganovy vlády k lidským právům. Problém vidí EU například v březnovém tureckém odstoupení od Istanbulské úmluvy zaručující práva žen.

Ursula von der Leyenová. FOTO - Wikimedia commons

Protokolární machismus

»Nejdříve odstoupí od Istanbulské úmluvy a teď nedají předsedkyni Evropské komise místo k sezení. Ostuda,« napsala španělská šéfka druhé nejpočetnější europarlamentní skupiny socialistů Iratxe García. Zatímco ona stejně jako řada dalších politiků či komentátorů se pozastavuje nad Erdoganovým »protokolárním machismem«, jiní kritizují belgického šéfa unijních summitů Michela za to, že na odlišné zacházení s von der Leyenovou nezareagoval.

»Ne, nebyla to náhoda, byl to záměr. Proč předseda ER mlčel?« napsala Michelova nizozemská kolegyně ze skupiny evropských liberálů Sophie in‘t Veldová. Svůj příspěvek na Twitteru doprovodila fotkou ze setkání Erdogana s předchozími šéfy unijních institucí Donaldem Tuskem a Jeanem-Claudem Junckerem, kteří stejně jako Erdogan seděli v křeslech. Podle bývalého rakouského kancléře Christiana Kerna se od Erdogana podobné uvítání dalo čekat, Michel však ze sebe udělal »klauna«.

Dalších 22 doživotí

Horší je, že si Erdogan v pohodě vyslechl výtky zástupců EU, ale dál si bude dělat své. Soud v turecké Ankaře  odsoudil k doživotnímu vězení 22 bývalých vojáků, kteří podle obžaloby hráli zásadní roli v neúspěšném státním převratu v roce 2016 (který se přitom vůbec nekonal – Erdogan si podle všeho celý puč zinscenoval sám, aby se mohl následně po svém vypořádat se všemi svými odpůrci). S odvoláním na právníka tureckého prezidentského úřadu o trestech informovala agentura AFP.

Odsouzení muži jsou součástí skupiny 497 lidí souzených v souvislosti s tzv. pučem, z nichž většina za svou armádní kariéru sloužila jako prezidentská ochranka.

Ankarský soud bývalé vojáky shledal vinnými v několika bodech obžaloby, včetně pokusu o svržení ústavního pořádku. Prokuratura je také viní z razie na státní stanici TRT a donucení tamních novinářů, aby odvysílali prohlášení údajných pučistů. V zemi, kde média nesmí kritizovat vládnoucí režim, je to dvojnásob tristní odůvodnění tak přísného rozsudku…

Od roku 2016 bylo v souvislosti s tzv. pokusem o převrat obžalováno na 80 000 lidí a zhruba 150 000 státních zaměstnanců, příslušníků armády a dalších osob přišlo o práci. Více než 20 000 vojáků a zaměstnanců bylo propuštěno z armády.

V souvislosti s údajným pučem se v Turecku konalo 290 procesů, v nejméně osmi dalších ještě nepadly rozsudky. Soudy dosud podle ČTK udělily tresty bezmála 4500 lidem, přičemž 3000 z nich odsoudily na doživotí!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.