Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Valdštejnská zahrada. FOTO - Wikimedia commons

Otevírá se Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada v areálu Senátu, která byla dosud uzavřena kvůli zimní přestávce a epidemii koronaviru, je znovu otevřena veřejnosti.

Otevřena bude denně od 7.30 do 17.30 hodin. Návštěvníci budou ale povinni dodržovat v zahradě aktuální protiepidemická opatření, tedy například nosit roušky nebo respirátory a dodržovat dvoumetrové rozestupy, uvedla senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Zahrada byla uzavřena už předčasně loni v září v rámci protiepidemických opatření. Prodlouženou zimní přestávku až do konce května měla kvůli koronaviru i loni. Standardně bývá otevřena od začátku dubna do konce října.

Valdštejnská zahrada je oblíbeným místem nejen pro místní obyvatele a pro turisty, ale také příjemnou zkratkou mezi stanicí metra a ministerstvem financí či sídlem Sněmovny. Senátní zahrada je po zahradách Hradu druhou největší ve vnitřní Praze. V roce 1634 ji nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna v manýristickém stylu. Návštěvníci v ní mohou obdivovat soubor devíti bronzových plastik, kopií díla nizozemského sochaře Adriana de Vriese, a unikátní salu terrenu, vyzdobenou freskami italského malíře Baccia del Bianca. V ní se během léta konají koncerty.

Výrazným prvkem v zahradě je také umělá krápníková stěna, na kterou navazuje voliéra pro výry. Kromě nich patří k vyhledávaným objektům pávi korunkatí a bílí. Zahradu zdobí vzrostlé duby, javory či magnólie. Centrální část prostoru je osázena buxusovými keři a tulipány. U krápníkové stěny rostou hortenzie, u jižní stěny paláce vinná réva a fíkovník.

Krizový štáb horní komory také uvolnil opatření pro akreditované novináře. Budou moci být s respirátory přítomni na jednání výborů a komisí a využívat zázemí tiskového centra. Budou ale muset při vstupu do Senátu předložit potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19, které nebude starší než sedm dní, případně doklad o očkování či prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech.

Dosud pro vstup novináři potřebovali potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19, který v případě antigenního testu nesměl být starší než 24 hodin, v případě PCR testu 48 hodin.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama