Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Půlkulaté výročí Zpívající fontány

Mariánské Lázně si připomenou výročí jedné z nejznámějších svých pamětihodností. Jako již tradičně se poslední dubnový den ve 21 hodin uskuteční slavnostní zahájení provozu tamní Zpívající fontány, letos již 35. rokem. Bude online. Fontána byla vybudována v letech 1982-86 coby součást rekonstrukce promenádního prostoru. Spuštěna byla 30. dubna 1986.

Zaměstnanec někdejších Státních lázní Rudolf Petrák, který byl za spuštění fontány před 35 lety zodpovědný a měl čtvrt století na starost její technickou správu, zavzpomínal pro KIS Mariánské Lázně. Podle jeho vzpomínek se na zahájení nové atrakce lázní přišly podívat stovky lidí, mezi nimi českoslovenští turisté, kteří se přijeli speciálně podívat na tuto novinku, tak i lázeňští hosté léčící se tehdy v lázních, včetně zahraničních rekreantů.

Premiérová hudba od Petra Hapky

Tehdejší předseda Městského národního výboru Rudolf Kopek vystoupil s projevem a fontána zahrála hudební skladbu s názvem Hudba pro fontánu, kterou speciálně pro premiéru složil Petr Hapka. Autorem originálního výtvarného řešení fontány je akademický architekt Pavel Mikšík.

Fontána je neobvyklá nejen výtvarným ztvárněním, ale i rozměry i funkcemi. V mělké kruhové bazénové míse o průměru 18 metrů je usazena dvanáctidílná plastika kamenného květu se středem z vyleštěné nerezavějící oceli. Lem fontány, dlažba bazénu i plastika jsou z liberecké žuly. Architektonickou a technickou spolupráci poskytli ing. arch. Otakar Kuea a ing. Pavel Janeček, který podle Petráka stál u zrodu myšlenky na fontánu.

Nejromantičtější příběh, který za tuto dobu v souvislosti s fontánou Petrák zažil a na který dodnes s radostí vzpomíná, se odehrál na konci 80. let. Jednou v létě, uprostřed pracovního dne, ho na kolonádě oslovil mladý pár, který mu slavnostně oznámil, že se potkali právě v Mariánských Lázních, když se přišli podívat na fontánu, a teď se sem vrátili už jako novomanželé.

V současné době je za provoz fontány odpovědná společnost Technický a dopravní servis, s. r. o., správcem je Petr Matějka, který avizuje, že v tomto jubilejním roce se fanoušci Zpívající fontány dočkají novinek. Poprvé zazní hudba z filmu Forrest Gump. A jelikož Mariánské Lázně letos čeká ještě jedno velké výročí - 200 let od založení Západočeského symfonického orchestru, bude na repertoár fontány zařazena také Toselliho Serenáda op. 6 v podání tohoto hudebního tělesa.

Návštěvníci se ale dočkají i dalších technických novinek. Podle Matějky se již testuje nový počítač, který řídí choreografii stříkající vody a světel. Pokud nový počítač v testování obstojí, bude možné repertoár fontány neomezeně rozšiřovat.

(za, mh)

FOTO – KIS Mariánské Lázně


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama