Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Jana Bystřická významně přispěla k prosazení vzniku pomníku padlým Plzeňanům, vpravo organizátor shromáždění Jan Boštík. FOTO - autor

KSČM na padlé Plzeňany nezapomíná

Začátek května patří jako obvykle připomínce konce II. světové války. V Plzni se právě v tyto dny pomalu rozjíždějí Slavnosti svobody oslavující osvobození města armádou USA.

I když se kvůli koronavirovým opatřením jejich valná část přesunula do on-line prostoru a slavnosti tak už podruhé přišly o značnou část pompéznosti, v jedné smutné tradici pokračují. Oficiální městem pořádané akce prakticky zapomínají na Plzeňany, kteří povstali proti německým okupantům města, a řada z nich zemřela v posledních dnech války.

Napravit tuhle nespravedlnost se každý rok snaží plzeňská KSČM ve spolupráci s Klubem českého pohraničí. Ve středu 5. května se u pomníku padlých Plzeňanů na Mírovém náměstí uskutečnilo vzpomínkové shromáždění. Právě pomník civilním obětem plzeňského povstání dlouho chyběl a teprve před čtyřmi lety se podařilo zastupitelům města Plzně za KSČM získat podporu pro zřízení tohoto pietního místa. V nedávné době se k pomníku podařilo doplnit i desku se jmény obětí a Plzeň tak má důstojné místo, kde může uctít své padlé spoluobčany.

Úvodního slova se na středeční pietní akci zhostil jeden z hlavních organizátorů Jan Boštík a po přivítání účastníků předal slovo Janě Bystřické. Bývalá zastupitelka města Plzně za KSČM připomněla především vývoj událostí posledních dnů války v Plzni. »Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří. Voláme vás občany města Plzně a celých západních Čech. Oznamujeme vám, že jsme se zbavili nadvlády německých nacistických okupantů a jsme svobodní,« citovala Bystřická slova dr. Šindlera, který promluvil k Plzeňanům po té, co se do rukou povstalců dostal německý vysílač.

Závěrem položili účastníci k pomníku květiny a poklonili se památce tří desítek Plzeňáků a Plzeňaček, jež za naši svobodu zemřeli v posledních přestřelkách II. světové války v plzeňských ulicích. Nejsou však jedinými opomínanými hrdiny. Podobný osud mají také vojáci Rudé armády, kteří jsou pohřbeni v Plzni, daleko od své domoviny. Jejich památku si KSČM připomene 9. května od 16.00 na Ústředním hřbitově v Plzni.

Jan BENEŠ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 53 hlasů.

Jan BENEŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2021-05-09 13:43
ksčm opět po svém a opět jinak.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama