Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Čest památce padlých železničářů vzdali v Břeclavi

Pamětní desku připomínající 25 českých železničářů, kteří působili v železničním uzlu Břeclav za druhé světové války v letech 1938–1945 a položili své životy za naši svobodu, odhalili ve vestibulu zrekonstruované nádražní budovy.

Nový památník odhalili břeclavský starosta Svatopluk Pěček (ANO) za účasti místostarosty Richarda Zemánka (KDU-ČSL) a břeclavských zastupitelů Dagmar Švendové (KSČM), Hany Dědové (za KSČM) a Luboše Krátkého (Naše Břeclav), kteří vznik této pamětní desky iniciovali, a zástupců Správy železnic a břeclavského muzea. O osudech železničářů promluvil břeclavský historik Emil Kordiovský.

Hana Dědová (vpravo) a Dagmar Švendová u nové pamětní desky ve vestibulu nádražní budovy FOTO - David MAHOVSKÝ

Břeclav a její rozvoj je s železnicí úzce spjat už více než 180 let. Cílem iniciátorů bylo vzdát hrdinům železnice hold a po letech, alespoň symbolicky, uctít jejich památku a poděkovat. Naší společnou snahou je zjistit o padlých hrdinech více a tyto osobní příběhy uceleně odprezentovat, ideálně i v Muzeu železnice Břeclav, které bylo otevřeno v roce 2019 v zrekonstruované výpravní budově vlakového nádraží.

V Břeclavském městském zpravodaji Radnice už byly díky pamětníkům a rodinám padlých uveřejněny příběhy tří z těchto hrdinů. I nadále bychom rádi oslovili ty, kteří tyto hrdinné železničáře znali, aby se s námi podělili o jejich příběhy. Pokud znáte život a osud některého z hrdinů železnice uvedeného na pamětní desce, napište na e-maily hrdinove@breclav.eu nebo dagmar.svendova@breclav.eu.

Jsou to tato jména padlých železničářů: Cyril Bystřický, Václav Foukal, Štěpán Helešic, Štěpán Hlavenka, Šimon Holobrádek, Ladislav Kalina, Čeněk Kölbl, František Krejčiřík, Jan Kuriál, František Kudílek, Josef Levák, František Macejka, Rudolf Mrázek, Josef Pyskatý, Michal Pyskatý, Břetislav Sova, Josef Střemcha, Josef Svačina, Raimund Škoda, František Šulák, Jan Šulák, Vojtěch Uher, Václav Vacek, František Vysloužil a Arnošt Žižka.

Dagmar ŠVENDOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 15 hlasů.

Dagmar ŠVENDOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama