Reklama

Koho volit, a koho nevolit

Převážná většina důchodců si v současné situaci nemůže »moc vyskakovat«. Loňská prosincová »pětitisícová pomoc« a zvýšení průměrného důchodu v lednu sice měly nějak vyrovnat stoupající ceny v minulém roce, ale cenový vzestup, jak se ukázalo, byl mnohem větší, než počítali analytici. Znovu se tak tedy »rozevřely nůžky« mezi důchodem a průměrným platem. Návrh od ledna na ještě vyšší zvýšení penzí, než stanoví zákon, je jistým řešením situace, na níž se podepsaly i důsledky koronaviru. Nepochybuji o tom, že je v něm kus předvolební taktiky ze strany navrhující sociální demokracie, ale to neznamená, že jde o nespravedlivé nebo jen populistické opatření. Proto byla novela, tedy dodatečné zvýšení důchodů o tři sta korun měsíčně nad zákonnou valorizaci a příspěvek pět set korun za každé vychované dítě od roku 1923, schválena i hlasy komunistických poslanců. Návrh nepodpořili poslanci Pirátů, ODS, TOP 09 a STAN. Nyní o zákonu budou hlasovat senátoři. Pokud by ho chtěli negovat, pak Sněmovna má, jak se ukazuje, dostatek hlasů, aby jejich stanovisko přehlasovala.

Proč však takový postoj pravicových stran? Údajně proto, že jde prý o »bezohledné kupování hlasů« v době, kdy už je tak jinými, »důležitějšími« potřebami zatížen státní rozpočet. Nemohu si v té chvíli nevzpomenout na Kalouskovo přidání seniorům čtyřiceti pěti korun, které bylo fackou naší starší generaci a jež ukázalo, jak se lze pomstít těm, kteří žili a pracovali za socialismu. Jeho třetí důchodový pilíř pak jen dosvědčil, že zájem pravice privatizovat solidární systém nemá hranic a že bude pokračovat. Naštěstí Topolánkova vláda vedená ODS, v níž představitel TOP 09 Miroslav Kalousek byl »nejúspěšnějším evropským ministrem«, padla a Kalousek byl nucen opustit ministerské křeslo. Náprava jeho kroků, i vzhledem k seniorům, trvala několik let. Dnes sice už od jara letošního roku, není Kalousek ani poslancem, ale nadále rozdává svá moudra prostřednictvím televize a jiných médií. V jeho šlépějích kráčí však jak paní Pekarová Adamová, ale jak vidno, také ODS vedená prof. Fialou. O postoji Pirátů, kteří neustále vyostřují svými návrhy vztah mezi generacemi, v jejichž závěsu jsou Starostové, je zbytečné hovořit.

Zákon, který poněkud »napřímí« dosavadní nepoměr mezi seniory a těmi, kteří zatím nedosahují důchodcovského věku a svou mzdou se podílejí na solidárním systému, je možné jen přivítat. Měl by znamenat, že poměr důchod–průměrná mzda se dostane na 42,5%. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, že většina důchodců dostává důchod pod současným průměrem a že oněch 16 195 korun, jež má po lednu dosáhnout, je v době, kdy i potraviny prudce zdražují, nemluvě o dopravě a benzinu, už předem znehodnocený.

Myslím, že i projednávání a postoj k tomuto zákonu by měly voličům nejen starší generace ukázat, koho mají ve volbách nevolit.

Václav ŠENKÝŘ, zastupitel města Děčína (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 74 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-08-06 00:15
Ať se KSČM zbaví Filipa, pak ji bude volit víc lidí.
velkymaxmilian
2021-08-05 10:58
Oprava: Pochopitelně "zaměrnými"
velkymaxmilian
2021-08-05 10:55
Po sv. Václavovi další s výpadky (zaměřenými?) paměti. Ty čtyři
pětky přidal pán "Bude lépe" když byl ministrem financí v
ksbimetu Sobotky, jmenuje se Andrej Babiš...
Vladimir.novak1
2021-08-05 09:48
Tady nejde o to,koho volit,a koho nevolit.Proč tyhle titulky zde v HaNo
jsou tak zavádějící?Tady jde především o ty důchody.S.Šenkýř zde
pouze konstatuje skutečnost,návrh jak by měl vypadat důchodový
systém,zveřejňuje s.Radim Valenčík.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama