Reklama

Schůzka, která nic nového nepřinesla

Izraelský ministr obrany Benny Ganc se v neděli v Ramalláhu setkal s předsedou palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Podle listu Haarec šlo o první schůzku Abbáse s představitelem izraelské vlády od roku 2010. Zdroj blízký izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi se ale vymezil proti případným dohadům, že schůzka znamená obnovení mírových jednání, která uvízla na mrtvém bodě v roce 2014.

»S Palestinci nejsme v žádném diplomatickém procesu a ani nebudeme,« citovala přední izraelská média zdroj blízký premiérovi. Při schůzce se prý projednávala jen »rutinní témata«. Ganc mluvil s Abbásem už minulý měsíc telefonicky. Nyní se s ním setkal osobně jen pár hodin poté, co se Bennett vrátil z USA. S prezidentem Joem Bidenem jednal i o palestinské otázce. Nový premiér Izraele podporuje ekonomickou pomoc palestinské samosprávě, je ale proti vytvoření nezávislého palestinského státu. Podle prohlášení Gancovy kanceláře hovořil izraelský ministr obrany s Abbásem o bezpečnosti i o špatné ekonomické situaci na okupovaném Západním břehu a v Pásmu Gazy, které se už několik let potýkají s velkou humanitární krizí kvůli izraelským blokádám a genocidnímu embargu.

Benny Ganc. FOTO - Wikimedia commons

Nehorázná snaha Izraele

Ganc dříve volal po obnovení mírového procesu s Palestinci, kteří usilují o vlastní stát. Jakýkoli krok v této otázce by však mohl otřást křehkými základy současné izraelské nesourodé vládní koalice, jež v červnu ukončila 12leté působení Benjamina Netanjahua ve funkci premiéra, napsala Reuters i ČTK. Jako doklad, že v koalici nepanuje v této otázce shoda, vnímá Reuters komentář zákonodárce Mossiho Raze za levicovou stranu Merec. Ten označil nynější snahu o rozptýlení nadějí na obnovu mírových jednání za »nehoráznou«. »Mírový proces je v zájmu Izraele,« napsal na Twitteru.

Zostřené napětí

V posledních dvou týdnech se opět zostřilo napětí na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy, v němž po volebním vítězství vládne hnutí Hamás. Střety si vyžádaly dvě oběti z řad Palestinců včetně 12letého chlapce. V neděli izraelské letectvo ostřelovalo pozice Hamásu v odvetě za balony s hořlavinami, jež posílají na území Izraele. Palestinci tak protestují mimo jiné proti blokádě Pásma, kterou Izrael zavedl v roce 2007. Izrael minulý týden oznámil, že uvolňuje část blokády a umožní do Pásma vjet autům se zbožím a stavebním materiálem. Ministr obrany Ganc tvrdí, že pokud se situace uklidní, bude prý uvolňování pokračovat.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama