Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Dárci za plný výdělek

Upravený poslanecký návrh, podle kterého by dárci tkání a buněk dostali svůj plný výdělek, pokud se po odběru dostanou do pracovní neschopnosti, na  svém zasedání podpořila vláda.

Vyplývá to z výsledků zasedání. Souhlas vlády získala už předchozí obdobná poslanecká novela transplantačního zákona, kterou Sněmovna zatím neprojednala.

Nová předloha v duchu připomínek vlády navíc upravuje i zákon o lidských tkáních a buňkách. Její autoři chtějí, aby Sněmovna novou novelu schválila zrychleně na svém posledním předvolebním zasedání v září.

Dárci tkání a buněk by podle předlohy měli mít stejně jako dárci orgánů navíc nárok na úhradu nákladů, které jim kvůli odběru vznikly. Dopady na státní rozpočet předkladatelé odhadli na desetitisíce, nejvýše na statisíce korun ročně.

Novelu předložili poslanci ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a SPD. Poukazují na to, že tkáně a buňky včetně krvetvorných buněk získaných z kostní dřeně se v podstatě nedají jinak získat. »Je tedy namístě podpořit ochotu dárců tkání a buněk shodně, jako je tomu nyní v případě dárců orgánů,« napsali ve zdůvodnění.

Dárci tkání a buněk by od státu dostali rozdíl mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy a nemocenskou. »Případů újmy na zdraví vzniklé dárcům tkání a buněk jsou ročně jednotky a mnohdy se jedná o relativně malou újmu,« uvedli autoři novely transplantačního zákona.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama