Reklama
Papež František. FOTO - Wikimedia commons

Papež kritizoval intervenční politiku Západu

Pokrokový papež František vyzval k pomoci afghánským i dalším uprchlíkům, které by (cílové) země měly nejen přijmout, ale i chránit a integrovat. Pokud je neintegrují, mohou se tito lidé stát nebezpečím, protože se cítí být cizími.

Hlava katolické církve to řekla ve zveřejněném rozhovoru se španělským rozhlasem COPE. »Když je přijmete a necháte doma a neintegrujete, jsou nebezpečím, protože se cítí jako cizinci,« řekl papež rozhlasu COPE. »Pomyslete na tragédii (na letišti) v Zaventemu. Ti, co provedli tento teroristický čin, byli Belgičané, děti neintegrovaných imigrantů,« připomněl papež útoky v Belgii z roku 2016, při nichž na letišti a v bruselském metru zemřely tři desítky lidí.

Jako příklad správného postupu integrování imigrantů papež František, který je původem z Argentiny, uvedl Švédsko a jeho přijímání uprchlíků před diktaturami v Argentině, Chile a Uruguayi ve druhé polovině minulého století.

Země by si ale podle papeže měly upřímně přiznat, kolik uprchlíků mohou přijmout. »A proto je důležitý dialog mezi národy. Dnešní migrační problém nevyřeší žádná země sama,« řekla hlava věřících, ale i současné kulturně hodnotové levice.

Byla to okupace

Papež podle ČTK označil za »okupaci« intervenci mezinárodních jednotek v čele s USA v Afghánistánu. Odsoudil »nezodpovědnou politiku intervence zvenčí a politiku budovat v jiných zemích demokracii bez ohledu na tradici tamních národů«. Papež původní autorství této věty připsal německé kancléřce Angele Merkelové, která to podle něj řekla v Moskvě 20. srpna. Podle agentury DPA je ale papežův citát postojem ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž se Merkelová v Moskvě setkala. Kancléřka podle DPA nicméně řekla, že v budoucnu je třeba pečlivě zvážit, do jakých aktivit se zapojit.

Svatý otec František, jenž tento měsíc (už poměrně záhy) navštíví Maďarsko a Slovensko, také v rozhovoru řekl, že plánuje v dalších měsících navštívit menší země Evropy, mj. Maltu, Kypr a Řecko. Čtyřiaosmdesátiletý papež také nevyloučil, že napřesrok zavítá do španělského poutního města Santiago de Compostela. Žádnou Svatojakubskou cestu ale po svých vzhledem ke svému věku už asi absolvovat nebude.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2021-09-02 14:03
A japa-to (to je z filmu), že světospásná Andělka Mrkalová z Němec
nezopakuje pro velký úspěch svůj transformační velkopřesun?
halonoviny
2021-09-02 13:21
On toho dělá pozitivního víc než dost. Važme si takových osobností
a než budeme kritizovat, podívejme se nejdřív do zrcadla... R. Janouch
josefko
2021-09-02 09:05
Také patří mezi ty, kteří mají odvahu až teď. Proč se neozval
dříve? Licoměrník, farizej ...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama