Reklama

Měli by být voláni k odpovědnosti…

Je to dvacet let, co Spojené státy americké v operaci tzv. Trvalá svoboda začaly obsazovat Afghánistán. Brzy se připojily, bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, i další země Severoatlantického paktu. Ani my jsme při tom nechyběli. Stálo nás to ročně přibližně miliardu korun a životy čtrnácti našich vojáků. V létě jsme své vojáky stáhli, zda také drahou techniku, kterou jsme sem navezli, nám nikdo nesdělil. Přesunout ji domů jsme zřejmě nestihli. Stála nás také miliony a velká část byla přizpůsobena právě na afghánské bojové prostředí.

V demokratické společnosti nese někdo za svá rozhodnutí odpovědnost.  Naši vojáci se v Afghánistánu začali angažovat v roce 2004, nepočítám v to určitou dobu působení českého lékařského týmu, a zůstali zde s různými úkoly až do léta letošního roku. Bylo to za vlád premiérů Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka z ČSSD, Mirka Topolánka z ODS, Jana Fischera (úřednický premiér), Petra Nečase z ODS, Jiřího Rusnoka (úřednický premiér), Bohuslava Sobotky z ČSSD a Andreje Babiše z ANO.

Afghánistán je ovšem spojen i se jmény náčelníků štábu, kteří nasazení v dohodě s velením NATO zabezpečovali.  Po celou dobu naší angažovanosti v rozhodujících funkcích byl především generál Petr Pavel, který od zástupce náčelníka generálního štábu, přes náčelníka GŠ se dostal až do funkce předsedy Vojenského výboru Aliance, tedy druhého muže seskupení. Z tohoto postu odešel teprve v roce 2018. Od té doby jezdí po České republice a vysvětluje lidem, že NATO je zárukou míru i pro nás. Irák, Sýrie, Libye a vlastně i Afghánistán jsou důkazem, že to je všechno jinak. Tedy, že jde o pakt, který je určen k světovládě. O akcích mimo území těchto zemí se v dokumentu totiž nepsalo.

Zdůrazňovalo se naopak, že bez rozhodnutí Rady bezpečnosti nebude se žádná země, ani společenství zemí, vměšovat do záležitostí druhých nečlenských států. Teprve později se dohoda doplnila o možnosti zásahů jinde.

Pochopitelně nikdo nezrušil poválečnou Sanfranciskou dohodu, jíž se vytvořila OSN, a její základní dokumenty, např. ten o nevyužívání síly k řešení sporů. Tuto dohodu NATO, a nebylo to poprvé, na přelomu 20. a 21. století vícekrát porušilo. Tak se z údajně mírového paktu stalo agresívním společenstvím, jež si osobuje právo určovat, co je bílé a co je černé, kde zakročit naplno silou a kde »jen« bombardovat infrastrukturu a pokojné obyvatelstvo.

Afghánskou válku NATO prohrálo, tedy i my. Stála nás miliardy, stála nás životy nasazených vojáků, kteří tam údajně bránili svobodu a demokracii. Jak se ukázalo, zdejší obyvatelé to však chápali jako okupaci. A okupace to byla. Proto tak rychle, po odchodu okupantů, zemi ovládl Tálibán a dostal »jako dárek« k tomu i vojenskou techniku, která po odchodu okupantů tady zůstala. Zda i naši, zatím nevíme, ale je to pravděpodobné.

Proto by měli být voláni k odpovědnosti všichni ti, kteří nás do Afghánistánu přivedli. Proto bychom se měli co nejdříve zbavit břemene NATO, protože nikdo neví, do jakých problémů nás zavede příště.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 65 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-09-03 23:13
No, to asi spíš.
joska.korinek
2021-09-03 13:26
Frondo, máte-li na mysli, že ti šizunkové budou spolu "držet
basu", tak to jó.
fronda
2021-09-02 23:42
Pokud je tady opakovaně řeč o volání k odpovědnosti, skutečně
nemusí jít jen o metaforu, nebo o odpovědnost politickou. Ani když se
jedná o osoby s imunitou, jako jsou zákonodárci nebo prezidenti.
Mezinárodní právo je nadřazeno nějakým lokálním ustanovením o
imunitě. A tady jde jednoznačně o zločin proti míru. Takže bez obav,
basa bude...
rudy.bejkovec
2021-09-02 19:35
Kdo by se staral o nějakou armádní techniku, navíc když se prchá z
"trvalé svobody" a jde o život. A vůbec, snadno nabyl, snadno
pozbyl, vždyť to platí český daňový soumar a ten něco snese.
Ostatně armádní nákupy jsou dál v plném proudu a staré hračky už
stejně omrzely. Proslýchá se, že "spojenci" nás vyslyšeli a
životně důležité, velevýhodné americké vrtulníky, snad i v
námořní úpravě, nám možná dodají už příští rok. To bude zase
radosti. Pak nějaké ty obrněnce, letouny, raketové baterie, radary,
děla, minomety, Toyoty, i nějaké ty bambitky budou. No když se člověk
podívá do těch rozzářených oček, může jim to odepřít? A navíc
budeme v ještě větším bezpečí. Za ubohých 100 miliard. To se
prostě vyplatí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama