Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Odborná pomoc je ve všech krajích

Lidé, u kterých přetrvávají obtíže po nemoci COVID-19, najdou odbornou pomoc ve všech krajích. Zhruba v polovině z nich byla kvůli tomu zřízena speciální postcovidová centra, od pátku bude v provozu i v Praze.

V ostatních regionech se o pacienty, kteří se po COVID-19 potýkají s problémy s dýcháním, změnami srdečního rytmu, neodeznívající únavou či ztrátou čichu, starají na plicních či interních odděleních, ve specializovaných ambulancích, poradnách nebo léčebnách. Léčbu a rehabilitaci po koronaviru poskytují také lázně. Podle zjištění ČTK zájem o tuto péči trvá, nicméně některá místa přes prázdniny s ohledem na dovolené a ústup epidemie zaznamenala pokles počtu vyšetření.

Centrum postcovidové péče funguje od loňského prosince v královéhradecké fakultní nemocnici, od února v brněnské a obě centra od jejich vzniku navštívily stovky lidí. V Moravskoslezském kraji centra pro pacienty po COVID-19 postupně otevřela nemocnice v Ostravě-Vítkovicích, ostravská fakultní nemocnice, nemocnice v Bruntále a Karviné. Ve středních Čechách je obdobné centrum v mladoboleslavské nemocnici, pacienti s potížemi po koronaviru se tam ale mohou obracet i na další zařízení. »Speciální postcovidové centrum máme jen v Mladé Boleslavi, ale postcovidová péče je poskytovaná ve všech krajských lůžkových zařízeních,« řekla mluvčí kraje Martina Kemrová.

V Plzeňském kraji je v provozu postcovidová jednotka pro seniory. Počátkem roku ji zřídil Domov Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, aby pomohl přetíženým zaměstnancům zdravotnických zařízení. Senioři, kteří měli po nemoci COVID-19 oslabený organismus, potíže s orientací, zhoršenou mobilitu nebo dechové obtíže, procházejí v Janovicích několikaměsíční léčbou, řekl ředitel Domova Clementas Lukáš Bardon.

V Praze se o pacienty s přetrvávajícími problémy po nemoci bude od pátku starat postcovidové centrum v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Vyšetření pacientů tam zajistí specializované ambulance, které je nasměrují k dalším specialistům.

V ostatních regionech speciální postcovidové jednotky nejsou. Jihočeské nemocnice o jejich zřízení ani neuvažují, podle ředitelky holdingu Zuzany Roithové by neměly velké uplatnění. »Tito pacienti mohou být hospitalizováni na plicním nebo interním oddělení,« uvedla. Speciální postcovidová oddělení nejsou ani v nemocnicích ve Zlínském kraji. »Pokud přijde pacient s problémy po vyléčeném covidu, vždy se řeší konkrétní problém,« řekla mluvčí kraje Soňa Ličková.

V Ústeckém kraji se pacienti s problémy po covidu mohou obrátit na specializované ambulance, které jsou v nemocnicích společnosti Krajské zdravotní. Podle její mluvčí Jany Mrákotové jde o desítky pacientů z celého regionu a například v Mostě jim pomáhají na rehabilitačním oddělení.

Na Vysočině se o zmíněné pacienty stará plicní nemocnice v Humpolci na Pelhřimovsku, která patří pod společnost Vysočinské nemocnice, a plicní nebo interní oddělení krajských zdravotnických zařízení. Humpolecká nemocnice ale podle primáře Ervína Petrikoviče přijala pro práci s pacienty po covidu specializovanou fyzioterapeutku a jihlavská nemocnice má pacienty podle mluvčí Moniky Zachrlové i na dětském oddělení. »Na zřízení dalšího centra nemáme lékaře,« řekla mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Na plicní oddělení chodí pacienti s obtížemi po koronaviru také v nemocnicích Pardubického kraje. »Nemáme to vzletně nazvané postcovidové centrum, ale pacientům s prodělaným covidem služby standardně poskytujeme,« řekla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.

Klinika plicních nemocí olomoucké fakultní nemocnice loni na jaře zřídila pro pacienty s postcovidovými problémy poradnu a dosud jich vyšetřila na 3000. Podle mluvčího nemocnice Adama Fritschera ale pacientů ubývá, což souvisí s letním ústupem nákazy.

V Libereckém kraji postcovidové pacienty léčí Léčebna respiračních nemocí v Martinově Údolí ve Cvikově. Ředitel léčebny Rudolf Focke uvedl, že zhruba 40 procent pacientů nyní tvoří ti s následky po nemoci COVID-19 a průměrná doba léčby je asi 28 dnů. V Karlovarském kraji se o pacienty s postcovidovými potížemi v době vrcholící epidemie starala hlavně rehabilitační oddělení nemocnic. Zejména rehabilitace v sokolovské nemocnici začala s cílenou léčbou těchto pacientů.

Lázeňský pobyt zaměřený na následky covidu nabízejí například Mariánské Lázně nebo Františkovy Lázně, Klimkovice na Novojičínsku nebo Lázně Luhačovice.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama