Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Strojvedoucí v Německu pokračují ve stávce

Ani nová nabídka německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) nedokázala odvrátit stávku za vyšší mzdy, ke které přistoupili strojvedoucí osobních vlaků. Ti se v 02.00 přidali ke svým kolegům z nákladní dopravy, kteří stávkují od středečního odpoledne.

Protestu, který skončí příští týden v úterý nad ránem, se DB pokusily předejít novou nabídkou, tu ale šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky odmítl jako nepřijatelnou. Dráhy pak dopoledne oznámily, že požádaly soud, aby předběžným opatřením stávku v zájmu zákazníků zakázal. »Mám dobrou a špatnou zprávu. Ta dobrá je, že to je od DB vůbec nejlepší nabídka, jakou dosud učinily. Ta špatná zpráva pro cestující je, že stávka pokračuje,« řekl Weselsky v ranním rozhovoru s televizemi ARD a ZDF na nádraží v Lipsku. Ač podle odborového předáka učinily DB pokrok, odbory stále považují nabídku za nepřijatelnou. »S tímhle nikdo na světě a už vůbec žádné odbory nemohou souhlasit.«

DB šly k soudu

DB, jež ke stávce nevidí důvod, neboť jsou přesvědčeny, že odborářům vyšly vstříc, se obrátily soud. »V zájmu našich zákazníků se proti stávce GDL soudně bráníme,« řekl šéf osobního oddělení DB Martin Seiler. Dopravce uvedl, že žádost o vydání předběžného opatření podal u specializovaného pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. Rozhodnutí soudu se v takových případech očekává v řádu hodin. Seidler poznamenal, že právo stávkovat je důležitým prostředkem zaměstnanců. »Stávky jsou ale přípustné, jen když jsou ve shodě s platnými zákony. A tak tomu u stávky GDL podle našeho názoru není,« řekl. Drahám tak podle něj nezbývá než nechat věc soudně přezkoumat.

Cíle odborů GDL

Svaz GDL chce stávkami dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 % a v příštím roce o dalších 1,8 %. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur kvůli dopadům pandemie. DB dosud nabízely vyšší mzdy o 1,5 % od ledna 2022 a o 1,7 % od března 2023, argumentovaly hospodářskými dopady pandemie. Nově ale DB souhlasí s příspěvkem až 600 eur (asi 15 300 Kč) i s kratší platností budoucí kolektivní smlouvy o mzdách - ta by měla být 36 měsíců. GDL ale chtějí ještě kratší lhůtu, 29 měsíců. Jak rychle se vedení DB a odbory dohodnou, nikdo neví. Nynější stávka je třetí za posledních 30 dní.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama