Reklama

KSČM požaduje dostupné bydlení pro každého

Výkonný výbor ÚV KSČM přijal na svém včerejším zasedání stanovisko k dostupnosti bydlení. Přetiskujeme jej v plném znění:

Už více než 30 let neexistuje vládní bytová politika, a proto nemají dnes už ani lidé s mírně nadprůměrnými příjmy šanci na trvalé a přijatelné bydlení. Za celou situací stojí malá výstavba a tedy nedostatek domů a bytů a od něj se odvíjející enormní ceny, což se promítá i do ceny nájemního bydlení. Doba levných hypoték již skončila a nyní obvykle požadovaná výše vlastních prostředků je činí pro velkou část zájemců reálně nedostupné. Navíc podle odhadů by se měly do konce roku úrokové sazby hypoték dále zvýšit až o půl procentního bodu. Jejich růst ovlivní hlavně úrokové sazby, které Česká národní banka posouvá vzhůru. Přitom je dále nutné vzít v potaz i trvale rostoucí ceny služeb, vody a energií.

KSČM se nikdy nespokojila s tím, že na podporu bydlení jsou jen bankovní produkty, a dlouhodobě prosazuje, aby tato situace byla řešena skutečnou podporou výstavby bytů obecních a družstevních, na principu neziskovosti. Doplňující řešení je také omezení možnosti spekulací s bytovým fondem. KSČM trvá na vytvoření podmínek pro výstavbu nejméně čtyřiceti tisíc bytů ročně v aktivně podporované obecní výstavbě a prostřednictvím družstevní výstavby a družstevního vlastnictví, včetně regulovaného nájemného. Stát může tuto výstavbu podpořit vybudováním potřebné infrastruktury a garancí úvěrů.

KSČM nevidí důvod pro zdražování cen za energii, vodu, svoz odpadů a dalších služeb spojených s bydlením bez toho, aby bylo ekonomicky odůvodněno cenou vstupů a aby se touto cestou poskytovatelé a distributoři snažili kompenzovat své náklady způsobené snahou občanů ušetřit snížením vlastní spotřeby. Jde o program, který funguje všude ve světě a je řešením i pro naši Českou republiku.

VV ÚV KSČM, 3. 9. 2021


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 19 hlasů.

VV ÚV KSČM, 3. 9. 2021

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


4beatles
2021-09-05 15:05
ČNB upravuje základní sazby, ale neurčuje komerční úroky. Banky si
mohou stanovovat pro hypotéky sazby, jaké chtějí. Nereálně vysoké
úroky by znamenaly úbytek klientů a v konečném efektu chřadnutí
celého rozsáhlého hypotéčního byznysu. ČNB se oním
"posouváním" vcelku správně snaží krotit inflační
spirálu (je ovšem otázka, zdali se jí to podaří),jejímž průvodním
jevem je mj. i enormní nárůst cen stavebního materiálu. - A kromě
toho: to nás tak strašně moc přibývá (jsme Etiopie nebo
Nigérie?),že potřebujeme sekat stále nové a nové byty? Regiony se
vylidňují, udržet zejména mladé kvalifikované lidi je velký
problém, a přitom se v nich staví o sto šest, developerská sídliště
kam se podíváš...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama