Reklama

Konfrontace programů, sil a možností

Před několika dny byl v prestižním ekonomickém deníku E/15 publikován rozsáhlý předvolební rozhovor s předsedou ČSSD a místopředsedou vlády ČR Janem Hamáčkem. Jeho ideovou osou je tvrzení, že »jediná sociální demokracie si dala práci a poctivě napsala volební program«. Zaujalo mne to a položil jsem si otázku, z čeho vychází. Je uzavřen ve své bublině a vidí jen své subjektivní představy? Nebo úmyslně balamutí lidi spoléháním na to, že jen málokdo si jeho tvrzení bude ověřovat v praxi? Patřím mezi ty druhé. Dal jsem si práci a obstaral si programy všech relevantních politických stran a hnutí a porovnal je. Ke svému překvapení jsem zjistil, že mezi nimi nejsou nijak významné rozdíly. Přibližně z 80 % obsahují stejné či velmi podobné sliby, lišící se pouze výší slibovaného procenta zvýšení sociálních a mzdových výdajů, resp. daňového zatížení veřejnosti a korporací.

Vraťme se k Hamáčkově tvrzení o výlučnosti a mimořádnosti programu ČSSD. Jako obvykle to není pravda. Jednak ČSSD není jediná strana s volebním programem, nýbrž jednou z řady, a to dokonce jako strana s programem »zprůměrovaným« připomínajícím dort Čapkova pejska a kočičky. Každý si najde podle svého gusta, ovšem bez informace, kdy, kde, kdo, s kým, jak a z čeho bude soc. dem. své sliby plnit. Kandidující strany se například vesměs shodují, že cesta k nápravě veřejných financí povede přes snižování státu. Ovšem v jakých směrech a o kolik je však stále otázkou.

Z tohoto obecného trendu se vyčleňuje zatím pouze KSČM. A bude v tom originální i nadále, neboť jako jediná reálná politická síla přichází s programem boje s kapitálem za socialistickou budoucnost. A jak je to s tou výlučností programu ČSSD? Svoje vize a úkoly pro další období má koncentrováno v Desateru ČSSD, což jsou Klíčové priority programu ČSSD. Nevím, jak Jan Hamáček chápe smysl a podstatu volebního programu, resp. kdy jeho teze chce podložit věcnými a konkrétními fakty a argumenty, nicméně vím, že Desatero ani Klíčové priority ČSSD nic nového, zavazujícího a zlepšujícího sociální, ekonomické, politické i mravní podmínky života řadového občana v současné podobě nepřinášejí.

Zejména v porovnání s programem KSČM Šance začít znovu a lépe, resp. s jeho extraktem 5P-Šance na nový začátek, které dávají veřejnosti prostor k uplatnění iniciativy, obětavosti, znalostí, a jsou dostatečně konkrétní a adresné. Volič KSČM ví, čemu dá hlas a ví, že může kontrolovat jeho plnění. Nepohybuje se v ideovém vakuu faktické kolaborace s pravicí, jako volič ČSSD, který, pokud opravdu chce volit společnost bez ponižování, útlaku, společnost rovnosti, prosperující a dynamickou, sociálně spravedlivou, by svůj hlas měl vhodit Komunistické straně Čech a Moravy.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 125 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2021-09-06 00:22
No jo soudruhu safranku, to jsou stale teze z 80.let. Dnes jsme uz o 30 let
dale a lide mysli jinak. Ne komunisticky, ne socialisticky. Ale caatecne
socialne a castecne liberalne a konzervativne. Cili - soudruhu safranku -
nijak levicove, ale stredove a pravicove. Jako ve zbytku zapadni evropy a v
americe. A to je ten uspech demokracie. Ale tomu vy asi nerozumite.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama