Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Ozářená práce snů díky pandemii

Slunce, moře a rychlé připojení k internetu prostřednictvím wi-fi táhnou lidi pracující na dálku na nejjižnější výspy Evropy. Tito návštěvníci, kterým jejich zaměstnavatelé ještě nenařídili vrátit se do kanceláří, znamenají přitom přilepšení pro turistickou branži tvrdě zasaženou pandemií COVID-19 napsala agentura Reuters.

Čtyřiatřicetiletá Olga Paulová na španělský ostrov Gran Canaria přicestovala v květnu po dlouhých měsících, které kvůli protiepidemickým opatřením strávila zavřená ve svém bytě v Mnichově. »Myslím, že jsem teď výkonnější,« říká tato žena, která pracuje jako obchodní analytička pro jednoho z největších výrobců aut v Německu. »Mohu se soustředit na práci a o víkendech prozkoumávat ostrovy… je to skvělé,« nemůže si vynachválit svoje dočasné pracoviště. O přestávkách mezi prací se totiž chodí ze střechy dívat na moře.

Pobývat v turistické destinaci a zároveň pracovat na dálku je v nejslunnějších částech Španělska a Portugalska podle ČTK stále častějším jevem. Přispívá k tomu uvolnění restrikcí v cestování i akční nabídky, které nabízí vyhladovělá turistická branže.

Digitální nomádi

»Určitě jsme svědky růstu v kategorii digitálních nomádů, která během pandemie hraje důležitou roli pro cestovní ruch, protože si objednávají dlouhodobé pobyty a přispívají místním ekonomikám,« komentovala aktuální stav Jennifer Iduhová, vedoucí výzkumu Evropské komise pro cestování (ETC). Lidé pracující na dálku se registrují jako turisté, takže je těžké zjistit jejich přesné počty, ale důkazy o jejich přítomnosti jsou všudypřítomné - od inzerátů na místa pro coworking po nálepky nabízející mimořádně rychlé a bezplatné připojení přes wi-fi, jež se objevily na mnoha restauracích, kavárnách a barech.

Digitální nomádi ale přinášejí jen částečnou záchranu pro regiony závislé na turistice. Do Španělska za letošní první pololetí přijela jen přibližně třetina z deseti milionů návštěvníků, kteří do této země zavítali v prvních šesti měsících roku 2019.

Místní turistické asociace na Kanárských ostrovech a na portugalské Madeiře nicméně potvrzují, že lidí, kteří tam přijeli s cílem pracovat na dálku, výrazně přibylo. A to i v dražší vrcholné sezoně. Internetový portál Nomad List zařadil ostrov Tenerife mezi deset nejrychleji rostoucích destinací pro práci na dálku za prvních sedm měsíců letošního roku.

»Vloni v létě jsem si všimla, že přijíždí stále více lidí, kteří sem nemíří na dovolenou, ani se tu nechtějí usadit trvale, ale aby odsud pracovali nějakých šest týdnů, dva či tři měsíce,« říká Nele Boesmansová, Belgičanka žijící na Fuerteventuře, která je druhým největším z Kanárských ostrovů. Počet členů ve facebookové skupině nazvané Digital Nomad Fuerteventura, kterou Boesmansová spravuje, se během pandemie zčtyřnásobil.

Turistická kancelář Kanárských ostrovů odhaduje, že za první pololetí letošního roku přijelo 8000 lidí pracujících na dálku a počítá s dalšími 30 000 v následujících pěti letech. Na Madeiře proto už zřídili infocentrum pro takové lidi. »Manageři v hotelech o lidech pracujících na dálku nevěděli, nyní je ten pojem pro ně naprosto běžný,« potvrdila Micaela Vieirová, managerka madeirského projektu Digital Nomad.

Sdílená kancelář COCO

Na větrné severní straně Fuerteventury jistý místní politik lákal digitální nomády s takovým úspěchem, že se jich do rybářské vesnice El Cotillo stáhlo tolik, že tam vznikla sdílená kancelář nazvaná COCO. Zřídil ji italsko-kolumbijský surfař Matteo Leoni. »Přijížděli sem lidé mezi 25 a 45 lety z Madridu, Paříže, Říma, Milána, kteří přemýšleli o práci někde v teple,« vypráví o nebývalém přílivu hostů, který jej i místní lidi zvyklé na klid překvapil. »Na Kanárských ostrovech je tolik místa, že dodržování rozestupů je naprostou samozřejmostí,« dodal Leoni. COCO bude v provozu od poloviny září a Leoni doufá, že se najde osm až deset stálých zájemců, kteří budou mít k dispozici odpočinkové zóny, zahradu, kavárnu a kabinky se zvukovou izolací.

Nového trendu se snaží využít také Řecko a Chorvatsko, které svoji idylickou krajinu propaguje jako »vaši novou kancelář«. Okolo 3500 lidí se letos přihlásilo do programu, který pro lidi pracující na dálku připravila Dubaj. Jde hlavně o lidi z Británie, Spojených států a Indie.

Zda digitální nomádství v takové míře přežije i v dalších měsících, je otázkou. V mnoha regionech úspěšně postupuje očkování proti COVID-19 a firmy své zaměstnance svolávají zpět do kanceláří. Mnozí se ale toulek po pláži po práci nehodlají vzdát. »Do kanceláře mě nikdo v dohledné době nedostane,« tvrdí portugalský internetový vývojář Joao Santos, který si jako místo pro práci na dálku zvolil Madeiru…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama