Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Výjimečný stav na polské východní hranici

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek vyhlásil výjimečný stav v pásmu přiléhajícím k hranicím s Běloruskem. Požádala o to v úterý vláda, která argumentuje přílivem migrantů přicházejících přes Bělorusko.

Tím se Minsk podle premiéra Mateusze Morawieckého snaží destabilizovat situaci v Polsku. Výjimečný stav, přinášející omezení ústavních svobod, má trvat 30 dnů ve 183 obcích na východě země, informovala televize TVN 24 s odvoláním na prezidentova mluvčího. Podobná opatření dříve přijaly i další otrocky prozápadní země Litva a Lotyšsko, rovněž čelící přílivu »Lukašenkových« migrantů.

»Jsem přesvědčen, že s ohledem na ohrožení jde o racionální, adekvátní a přiměřený krok. Situace je nebezpečná a musíme se na ni připravit. Chceme režimu (běloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka ukázat, že metody, které hodlá uplatnit, nebudou fungovat,« prohlásil ministr vnitra polské nacionalisticky orientované autoritářské vlády PiS Mariusz Kamiňski na tiskové konferenci, svolané po prezidentově rozhodnutí.

Prezidentovo nařízení bylo podle TVN 24 odesláno ke zveřejnění v úředním věstníku a rovněž šéfce dolní komory parlamentu, Sejmu, který může nařízení zrušit. V Sejmu má ovšem většinu právě zmiňovaná Kaczyňského pravicově populistická vládní koalice.

Krouhnou demokracii

Polská pohraniční stráž uvedla, že jen v srpnu překazila přibližně 3500 pokusů o nelegální překročení polsko-běloruské hranice. Výjimečný stav podle Varšavy umožní zvýšit kontrolu hranice. V uvedené oblasti přitom nebude možné pořádat demonstrace, protesty, happeningy, výlety a podobně, upozornil již v úterý ministr Kamiňski v narážce na akce, které na podporu migrantů pořádaly nevládní organizace na ochranu lidských práv.

Vilnius, Riga a Varšava obviňují Minsk, že používá migranty jako zbraň v nevyhlášené »hybridní válce«, kterou vede jako odvetu za západní sankce přijaté v reakci na běloruské prezidentské volby z loňského srpna a na následné porušování lidských práv při potlačování protestů, které měly přimět Lukašenka k odstoupení.

Lukašenko minulý měsíc na své tiskové konferenci de facto potvrdil, že jako odvetné opatření v reakci na západní sankce Minsk posílá nelegální migranty do Polska, Litvy, Lotyšska a na Ukrajinu. Mj. prohlásil, že reaguje na kroky Západu »v rámci svých možností«, a podle ČTK pohrozil, že migranty z Iráku, kteří se objevili v zemích sousedících s Běloruskem, by mohli nahradit »turisté z Afghánistánu«. Poukázal také na postup Polska, které bezohledným způsobem (bez poskytnutí jakékoli základní pomoci) »vrátilo« na pět desítek trpících migrantů zpátky na běloruské území.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama