Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Raísí potvrdil vstřícnost íránského režimu

Íránský prezident Ebrahím Raísí v sobotu potvrdil, že Írán je ochoten jednat se světovými mocnostmi o obnově jaderné dohody z roku 2015, ne však v případě, že na něj bude Západ vyvíjet tlak.

Prezident podle agentury Reuters zdůraznil, že Teherán má zájem o jednání, která povedou ke zrušení amerických protiíránských sankcí.

Evropa má zájem

Jednání se přerušila po íránských červnových volbách. K návratu k diplomatickým rozhovorům nabádaly Írán Francie a Německo. Paříž požadovala okamžitý restart rozhovorů na pozadí obav, že Teherán rozšiřuje svůj jaderný program.

»Západní země a USA chtějí jednat a zároveň vyvíjet nátlak… Co je to za rozhovory? Už jsem oznámil, že budeme jednat o programu naší vlády, ale ne pod nátlakem,« sdělil podle agentury Reuters Raísí státní íránské televizi.

Ebrahím Raísí. FOTO - Wikimedia commons

»Usilujeme o jednání zaměřená na dosažení cíle. Aby byly zrušeny nespravedlivé sankce vůči íránskému lidu,« podtrhl Raísí.

Francie, Německo a Británie minulý měsíc ve společném prohlášení vyjádřily vážné znepokojení nad informacemi, že Írán prý obohacuje uran na 60 %, a přibližuje se tak k úrovni potřebné k výrobě jaderné zbraně.

Jak se do lesa volalo…

Írán přestal dodržovat mezinárodní dohodu o svém jaderném programu, když od ní v roce 2018 bezdůvodně odstoupily Trumpovy USA. Přesto byly letos ve Vídni obnoveny rozhovory o možném udržení dohody známé jako JCPOA. USA jsou nyní ochotné se k ujednání vrátit s podmínkou, že se Írán začne znovu řídit jeho pravidly. Dokument mu dovoluje uran obohacovat jenom do 3,67 %.

Obohacování uranu je podle ČTK proces, při kterém se podíl jednoho z hlavních uranových izotopů zvyšuje nad jeho přirozenou úroveň, která činí necelé jedno procento. Uran obohacený zhruba na tři až pět procent se využívá mj. v jaderných elektrárnách, uran obohacený nad 85 % má především vojenské využití. Právě o tom vědí Američané své. Oni totiž jako jediní v dějinách použili jaderné bomby ke svržení na civilní obyvatelstvo!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 13 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaryn
2021-09-06 09:57
V hnědé polívčičce se pravda utápí.
stanley58
2021-09-06 09:53
No aby si prekladatel tohoto clanku pan janouch neprihral svoji rudou
polivcicku. Ty posledni dve vety jste tam proste pridat musel, vidte.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama