Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Souboj o Pandžšír a první domácí lety

Afghánské islamistické hnutí Tálibán oznámilo, že jeho síly se probojovaly do správního střediska provincie Pandžšír, která zůstala po bleskové ofenzivě Tálibánu a obsazení Kábulu v půlce srpna poslední baštou odporu.

Odboj proti Tálibánu z Pandžšíru ale naopak uvedl, že způsobil islamistickému hnutí velké ztráty a varoval před falešnými zprávami šířenými Tálibánem. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Tálibán podle svého prohlášení ovládl město, které sousedí s metropolí provincie Pandžšír Bazarakem. Síly odporu údajně utrpěly četné ztráty. Tálibové rovněž tvrdí, že se zmocnili velkého množství vojenských vozidel, zbraní a munice. O Bazarak se podle mluvčího hnutí nyní svádějí boje. Agentura Reuters upozornila, že tato tvrzení není možné ověřit.

Mluvčí vzbouřenců z Pandžíru Fahím Daští na Twitteru uvedl, že v údolí Pandžšír uvázlo po zablokování přístupové cesty asi 1000 tálibů. Útočníci byli buď zabiti nebo se vzdali. Ani tyto informace ale nelze nezávisle ověřit, podotkla agentura DPA. Lídr hnutí odporu Ahmad Masúd přislíbil, že bude v protiofenzivě pokračovat a požádal o mezinárodní podporu. Tálibán uvádí, že nyní ovládá pět ze sedmi okresů v provincii. Podle bývalého poslance za provincii Pandžšír ale probíhají boje ve dvou okresech a zbylých pět je pod plnou kontrolou odboje.

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 000 až 200 000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Oslavný masakr

Nejméně 17 lidí zemřelo v sobotu v Kábulu při oslavné střelbě, když bojovníci Tálibánu oznámili údajné dobytí provincie Pandžšír, kde se opevnili jeho odpůrci.

Stoupenci radikálního islamistického hnutí po pátečním oznámení údajného vítězství stříleli v Kábulu na oslavu do vzduchu, uvedla afghánská rozhlasová stanice Šamšad, která na druhou stranu informovala o 17 mrtvých a 41 zraněných. Podobné počty obětí uvádí i další stanice Tolo.

Dalších 14 lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu, uvedl mluvčí nemocnice v tamním správním středisku Dželálábádu.

Katarský velvyslanec v Afghánistánu v sobotu oznámil, že katarským technikům se ve spolupráci s afghánskými úřady podařilo znovu zprovoznit kábulské letiště, které tak nyní může přijímat humanitární pomoc. Brzy podle ČTK bude připravené i na komerční lety. Korespondent televizní stanice Al-Džazíra uvedl, že letiště již funguje pro domácí linky.

Do Kábulu v sobotu na nečekanou návštěvu za vedením Tálibánu přijel šéf vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI Faiz Hamíd. USA i afghánská vláda dříve obviňovaly Pákistán, že Tálibánu poskytuje vojenskou pomoc, což ovšem Islámábád opakovaně popíral.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama