Reklama
Modul Nauka. FOTO - Wikimedia commons

Šikovní ruští kosmonauti

Ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zapojili nový modul Nauka do orbitálního komplexu. Jejich pracovní pobyt ve volném kosmickém prostoru trval sedm hodin a 54 minut, informovala televize americké vesmírné agentury NASA.

Šlo o první ze série pracovních směn ve volném kosmu věnovaných zprovozňování víceúčelového laboratorního modulu Nauka, který k ISS dorazil 29. července. Další směnu operativní řídící středisko Novickému a Dubrovovi naplánovalo na čtvrtek tohoto týdne.

Výstup z modulu Poisk začal v pátek v 16.41 SELČ, přičemž jako první se venku objevil Dubrov. Šlo o 242. pracovní směnu ve volném prostoru na podporu dokončování, údržby nebo modernizace ISS. Jenom letos už bylo takových výstupů mimo útroby orbitálního komplexu deset. Pro oba ruské kosmonauty to byla druhá taková směna v jejich kariéře.

Dvojice splnila hlavní úkol připojit kabely napájecího systému k novému modulu a rovněž částečně připojila ethernetové kabely pro síťové propojení. Namontovali také část zábradlí usnadňující kosmonautům při práci venku přechod mezi jednotlivými částmi modulu.

Co zvládne Nauka

Nauka je prvním novým modulem v ruské části ISS od roku 2010. Posádka bude muset před jeho plným zprovozněním vykonat mnoho úkonů včetně jedenácti výstupů do volného vesmíru.

Modul má rozšířit technické a provozní schopnosti ruského segmentu ISS. Poskytne spojovací uzel pro pilotované lodě Sojuz a nákladní Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči.

Ruští kosmonauti mají také v Nauce druhou toaletu a kajutu pro třetího člena posádky. Modul je vybaven evropským robotickým ramenem ERA, které umožní manipulace na vnější straně orbitálního komplexu bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama