Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Útěk vězňů. Vzepřeli se okupantům a apartheidu

Z přísně střežené věznice v severním Izraeli v noci uprchlo šest palestinských vězňů. Úřady postupně vyjasňují okolnosti útěku, podle vězeňské služby vězni objevili v cele stavební závadu a využili ji k útěku.

Čtyři z těchto politických vězňů apartheidního režimu si odpykávali doživotní tresty za údajné útoky na Izraelce. Jeden je souzený za mnohonásobné útoky a šestý byl ve vazbě.

Izraelská policie hodnotí útěk jako nejvážnější incident v nedávné době, ministr pro veřejnou bezpečnost Omer Barlev řekl, že uprchlíci budou dopadeni. Zjišťuje se, zda měli pomoc zvenčí. Průběžně je o situaci informován premiér Naftali Bennett.

Web The Times of Israel píše, že na místo byly k pátrání po uprchlících povolány policejní posily, bezpilotní letadla a vrtulníky. Pátrací akce se účastní také vojáci a kontrarozvědka. V oblasti byla na silnicích zřízena kontrolní stanoviště.

»Předpokládáme, že nic nevykopali, ale spíš odstranili desku, která zakrývala prostor (jímž uprchli),« řekla Katy Perryová z vězeňské správy. Šestici se podařilo uniknout z věznice Gilboa, která je poblíž vesnice Bejt Šean u Galilejského jezera. Policie dostala informaci o podezřelé skupině lidí v okolí věznice ve tři hodiny ráno.

Vězeňská služba oznámila, že trestanci odešli (po vzoru slavného filmového Vykoupení z věznice Shawshank) »otvorem, který se našel v jejich cele«. Podle ČTK se plánuje převoz asi 400 ostatních vězňů do jiných zařízení.

Podle izraelských médií se tři z uprchlíků pokusili o útěk už dříve. Jedním z těch, kdo jsou nyní na svobodě, je bývalý velitel džanínského vojenského křídla palestinské skupiny Fatah Zakaríja Zubajdí. Ostatní prý patří k radikální skupině Islámský džihád a všichni pocházejí z místa poblíž palestinského Džanínu.

Z věznice Gilboa se v roce 2014 pokusilo uniknout osm vězňů. Dozorci tehdy objevili tunel vykopaný pod koupelnou. Barlev včera řekl, že právě tehdy byly objeveny stavební nedostatky budovy a nebyly náležitě odstraněny. Odtoková šachta podle izraelských médii ústí několik set metrů od věznice a byla zakrytá plevelem.

Odvážný a hrdinský čin

Palestinské radikální hnutí Hamás útěk ocenilo jako odvážný a hrdinský čin. »Je to vítězství vůle a odhodlání našich hrdinských vězňů a problém pro sionistický bezpečnostní systém považovaný za nejlepší na světě,« sdělil v prohlášení mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm. Z Džanínu byla slyšet na oslavu útěku oslavná střelba. Podle izraelské televize se vězni budou snažit dostat do Jordánska nebo do Džanínu, což je město na Izraelem nelegálně okupovaném Západním břehu Jordánu podléhající palestinské samosprávě.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2021-09-07 18:31
Doufám,že je brzo chytnou.
o.motl
2021-09-07 12:39
Hrdlořezové z islámského džihádu a bývalý šéf Brigád
mučedníků od al-Aksá.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama