Reklama

Afghánistán aneb Porážka »amerických hodnot«

V Afghánistánu skončila válka údajně za »americké hodnoty«, za jejich obranu. Proti terorismu a nesvobodě. Za demokracii a lidská práva. Prohrála tedy demokracie, svoboda a lidská práva? Ne, ty nemohly prohrát. Prohrály jen ty, které nám česká propaganda dlouhodobě vsugerovává, a byly šité na míru agresorovi. Již více než třicet let.

Tedy, co jsou to ony »americké hodnoty«? Svobodný pohyb, svoboda slova, svoboda žít »na plechárně«, pod mostem nebo v luxusním sídle na Floridě? Svobodně si koupit nejlepšího advokáta, studovat na nejprestižnější škole, tedy i vysoké, svobodně si vybrat, zda mě bude léčit nejlepší klinika, nebo protože nemám zdravotní pojištění, vlastně nikdo?

Svobodný pohyb, tedy svobodu bez větších omezení, svobodu jedince limitovanou penězi potřebuje kapitál. Jde ovšem o pracovní síly, o její přesun, kam je právě potřeba. Pod mostem nebudou spát naftobaroni Rockfellerové, někdo z klanu Bushů, tedy bankéřů, dovozců otroků a dodavatelů nacistického Německa, ale nezaměstnaní, vyděděnci nemající v kapse ani dolar, atd. Nesvobodní, protože svobodným ve Spojených státech může být jen někdo, kdo má desetitisíce dolarů na svém kontě. Ten »svobodný« vyděděnec, udělá–li malý přestupek, nebo je jen obviněn, aniž by bylo shromážděno dost důkazů o jeho vině, může dostat i nejvyšší trest na rozdíl od senátora Kennedyho, jenž se za pomoci chytrých právníků dokázal dostat ze šlamastyky u ostrova Chappaquiddick, kde za podivných okolností utopil sekretářku Marii Jo Kopechnovou, jež měla české předky.

Může ten, který má jen pár dolarů v kapse studovat na Harvardské univerzitě? Ten »zpodmostu« nedosáhne ani na ošetření zubů, natož na léčbu v nejmodernějších zařízeních amerických nemocnic, natož na Harvard.

V Afghánistánu prohrálo pojetí demokracie, svobody a lidských práv v americko-kapitalistickém pojetí. Pojetí, které už od prvopočátku bylo okleštěno například o právo na práci, na zdraví, na život, protože tato práva jsou přece věcí svobody a ta přitom závisí na tom, zda dotyční mohou nabídnout svou pracovní sílu, a práci vůbec dostanou, těm, kteří pracovat nemusejí a živí je jejich majetek. Tím nechci říci, že současní vítězové např. v Afghánistánu proklamují sociálně rovnostářské cíle. Jen slovu »vlastnit« dali jiné balení, ale bylo to balení jejich. Pro nás ostatní v lecčems nepřijatelné. Ale co s tím naděláme?

Svoboda přivezená na tancích není svobodou a dříve či později bude poražena. Ani Bílá hora, byť důsledky porážky trvaly tři sta let, nebyla věčně, ani Tisíciletá říše nevládla tisíc let, ale jen dvanáct a hrůzy, kterými obohatila světové dějiny, přetrvají věky. Atd.

Ani kapitalismus toužící po surovinách a lidských zdrojích, který v novověku většinu válek vyvolal a zastírá je jinými důvody, nebude věčný. To se týká i oněch takzvaných »amerických hodnot« v současném pojetí.

Jiří VÁBR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 39 hlasů.

Jiří VÁBR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2021-09-08 16:01
Země NATO v čele s USA jsou zločinným spolčením. Nepřinášejí
světu a jimi okupovaným zemím nic dobrého, jen zkázu a smrt. Členem
tohoto spolčení je i rozbité Československo, do NATO je zavlekl Václav
Havel, který se za to teď smaží v pekle s krvavýma rukama od krve
nevinných Jugoslávců.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama