Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

V SRN se rozjely vlaky

Po takřka šestidenní stávce strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se opět rozjely vlaky podle běžného jízdního řádu. Pro miliony cestujících v Německu a také podniky spoléhající na zásobování po železnici to znamená úlevu.

DB ráno ohlásily, že vlaky se bez komplikací daří vypravovat. Odborový svaz strojvedoucích (GDL) se stávkou, která byla třetí za posledních 30 dní, snaží dosáhnout vyšších mezd. Dopravce sice s navýšením souhlasí, požaduje ale odklad, což zdůvodňuje hospodářskými dopady pandemie nemoci COVID-19.

»GDL po 120 hodinách v noci stávku ukončil. Železniční doprava se ráno vrátila bez větších komplikací k normálu,« oznámily dráhy. »Podle jízdního řádu tak vyjede 860 dálkových vlaků a také 21 000 regionálních a městských vlaků,« dodal dopravce.

Kvůli stávce nejezdily ani přímé vlaky mezi Berlínem a Prahou, na trati do ČR vlaky začínaly a končily v Drážďanech. Spojení je ale znovu obnoveno.

Protest zahájili minulý týden ve středu strojvedoucí nákladních vlaků, ve čtvrtek se k nim přidali jejich kolegové z osobní dopravy. DB se pokusily stávce zabránit soudní cestou, pracovní soud ale žádost o vydání předběžného opatření zamítl. Nadřízený soud pak podle ČTK odmítl i odvolání drah.

Svaz GDL chce stávkami dosáhnout ještě letos zvýšení mezd až o 1,8 %. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 Kč) kvůli dopadům pandemie nemoci COVID-19. DB dosud nabízejí vzdálenější termíny zvýšení platů a k tomu o několik desetin procenta méně. Nelze proto vyloučit, že odbory budou stávkovat počtvrté.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama