Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Testování ve školách po tomto týdnu skončí

Testování na COVID-19 ve školách po tomto týdnu skončí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to řekl členům sněmovního školského výboru. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni.

V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách zatím nezhoršuje.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. »Podle současných dat nepředpokládáme, že bychom v testování v žádném z krajů pokračovali po 9. září. Mimořádné opatření, které bylo vydáno, se zkonzumuje 10. září, do kdy je účinné, a tím pádem bude automaticky zrušeno a zatím nebudeme vydávat žádné nové opatření týkající se testování ve školách,« uvedl Vojtěch. Nevyloučil, že v závislosti na situaci by se to časem mohlo v některém kraji změnit.

Dál podle něj bude ve školách platit povinné nošení roušek na chodbách či v šatnách. Pokud se budou nosit roušky, budou muset při potvrzení nákazy do karantény pouze jedinci nebo jednotlivé třídy.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se za první termín testování ve školách v celé zemi zachytilo kolem deseti případů nákazy na 100 000 lidí. »Větší množství na středních školách než na základních školách,« uvedl. Mezi středoškoláky se potvrdilo zhruba 20 pozitivních na 100 000 lidí, v základních školách to bylo přibližně osm.

V úterý přibylo 588 nakažených

ÚZIS má podle Duška tři scénáře vývoje epidemie. Dosavadní počty odpovídají realistickému, nikoli optimistickému vývoji. Další vývoj se podle něj bude odvíjet zejména podle toho, kolik lidí bude naočkovaných. Nyní má dokončené očkování v ČR asi 54 % populace.

Pro zbrzdění šíření nákazy je podle Duška potřeba zvýšit nejen proočkovanost seniorů a rizikových skupin, ale také mladých lidí. Celoevropské statistiky podle něj potvrzují, že virus se dál šíří zejména mezi mladšími. Cílem by proto mělo být dosáhnout očkovanosti 75 procent v každé věkové kategorii, nejen v průměru populace.

Dušek připomněl, že mutace delta je asi dvakrát nakažlivější než byl původní koronavirus způsobující onemocnění COVID-19. Podle něj je jisté, že se virus nyní bude šířit zejména mezi nenaočkovanými. Za dobrou zprávu označil to, že děti, které se ve věku do 12 let zatím nemohou očkovat, mívají onemocnění jen s lehkými příznaky nebo bez nich, a COVID-19 je proto tolik neohrožuje. Na druhou stranu ale podle Duška hrozí, že mohou nakazit své rodiče, kteří se ještě nenechali očkovat.

Z predikcí ÚZIS, které následně Dušek představil poslancům ze zdravotního výboru, vyplývá, že ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 pacientů s COVID-19. K úterý bylo hospitalizovaných 89 lidí, 26 z nich na jednotkách intenzivní péče. »Nové příjmy do nemocnic jsou dlouhodobě z více než 90 procent z neočkovaných,« dodal Dušek.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví odhalily v úterý laboratoře v ČR 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, stouplo z 18 na 21. Reprodukční číslo stouplo na 1,48. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama