Reklama

Lidé ve světě na Julia Fučíka nezapomínají

Před 78 roky, 8. září 1943 časně ráno, němečtí nacisté popravili v berlínské věznici Plötzensee komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka. Jako již tradičně každý rok, tak i vlastenci z výboru Společnosti Julia Fučíka (SJF) uctili památku autora světoznámé Reportáže, psané na oprátce položením kytice k jeho soše na pražských Olšanských hřbitovech poblíž Čestného pohřebiště sovětských rudoarmějců, osvoboditelů našeho hlavního města.

Na letošní podzim chystá výbor SJF výroční členskou schůzi členů a sympatizantů společnosti. Fučíkovská společnost například udržuje kontakt a spolupráci s přáteli z Ruské federace - s volgogradským Klubem internacionální družby Julia Fučíka a Muzeem Musy Džalíla v Kazani (Tatarstán), s přáteli v Čínské lidové republice a s univerzitním profesorem Johnem Callowem z Velké Británie, žijícím v Londýně. Společnost v květnu vydala občasník Kurýr číslo 53, zasvěcený památce spoluzakladatele SJF Zdeňka Hořeního a básníka Miroslava Floriana, národního umělce, k jeho nedožitým 90. narozeninám. Zástupci SJF se v květnu zúčastnili ve Vsetíně opětovného vztyčení sochy Julia Fučíka, kterou po státním převratu v listopadu 1989 odstranili z veřejného prostranství ve městě místní obrazoborci. Zásluhu na jejím znovuvzkříšení má zdejší okresní výbor KSČM.

Pozoruhodný je fakt, že náš čínský přítel - novinář pan Hami - zaslal SJF jako dar tři obrazy Julia Fučíka od svého krajana malíře Wu Yongliang. Naše společnost v září 2019 hostila novináře Jian Pinga ze Šanghaje, který o SJF a své cestě za Fučíkem do naší vlasti napsal obšírné reportáže do novin pro desítky milionů čínských čtenářů. Jeho kolegyně paní Huan Jian, jež je v Číně zakladatelkou webové stránky čínských čtenářů Reportáže, psané na oprátce, také byla s Jianem Pingem na této cestě a rovněž o tom informovala ve své zemi miliony čtenářů.

Jan JELÍNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 38 hlasů.

Jan JELÍNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rudy.bejkovec
2021-09-10 18:39
manitius - Každý dle svého vkusu. Srdci soudruha(pochybuji že zrovna
vašeho) Jelínka je zjevně bližší spíše Julius Fučík. Dopřejte mu
to laskavě a nevnucujte mu preference své. Ostatně ani vám přeci nikdo
nebrání vyjádřit svůj nehynoucí obdiv k těm svým.
jaryn
2021-09-09 20:30
manitiusi, frustrace v době covidu není dobrá...zbav se toho.
manitius
2021-09-09 13:06
Soudruhu Jelínku, bylo by dobře, kdyby svět nezapomínal také na
zásluhy a nehynoucí památku soudruhů Karola Pazúra, Bedřicha Reicina,
Karla Vaše, Františka Pergla nebo Josefa Urválka. Čest jejich památce
a jejich morálním kvalitám!
jmarek3
2021-09-09 11:32
Julius Fučík ,jak by dnes tvořil a jak bojoval člověk podobných
kvalit?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama