Reklama
Hudební klub Bataclan. FOTO - Wikimedia commons

Paříž. Začal obří proces s atentátníky

Za nejpřísnějších bezpečnostních opatření začal v Paříži historický proces s možnými pachateli série koordinovaných útoků na různých místech města ze 13. listopadu 2015. Podezřelí dorazili do justičního paláce v centru francouzské metropole po poledni.

Při útocích zemřelo 130 lidí a stovky dalších atentátníci zranili. Proces, který francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti označil za justiční maraton, potrvá do konce května 2022. Je rekordní v mnoha ohledech. Bude soudit strůjce útoků, které si ve Francii vyžádaly nejvíce obětí od 2. světové války. Obžalováno je 20 lidí, z nichž šest je na útěku, dvanácti z nich hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Řízení má téměř 1800 účastníků, čtení jejich jmen zabere první dva dny přelíčení. Podklady k procesu mají 542 svazků. Podle předběžného programu bude mít soud nejméně 140 jednacích dní. Čtení rozsudku je plánováno na den 25. května 2022.

Pozornost poutá Abdeslam

Do budovy nejprve jednotlivě dorazili tři podezřelí, kteří na proces nemuseli čekat za mřížemi. Místo v soudní síni zaujal i Francouz marockého původu Salah Abdeslam (31), na něhož se upíná největší pozornost, protože je jediným přeživším přímým účastníkem atentátů. V osudný den zabíjeli sebevražední atentátníci před stadionem Stade de France a střelci na jiných místech Paříže, hlavně v hudebním klubu Bataclan, odkud pochází drtivá většina obětí. Většina obviněných v procesu, jenž se odehraje ve speciálně vybudované velkokapacitní síni s 550 místy k sezení v justičním paláci, jsou osoby, které atentátníkům pomáhaly třeba opatřením zbraní, ale útoků se přímo nezúčastnily. Jen Abdeslam, jenž podle výsledků vyšetřování mj. přivezl atentátníky na místo činu, je považován za jejich přímého aktéra. Jsem vojákem Islámského státu, prohlásil, když se ho u soudu zeptali na povolání.

Salah Abdeslam. FOTO - Wikimedia commons

O samotných činech by měl Abdeslan před soudem poprvé promluvit 13. ledna 2022, není však jisté, zda bude ochoten vypovídat. Jako první z obžalovaných má u soudu dostat slovo Belgičan Mohamed Abrini, spojovaný i s bombovými útoky v Bruselu z března 2016, které si vyžádaly 32 mrtvých. Obhajoba se dostane ke slovu 6. května. Celý proces bude nahráván na videozáznam pro potřeby justičního archivu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama