Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Opět ministerstvo pro šíření ctnosti

V Afghánistánu bude po nástupu Tálibánu znovu fungovat ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti. Úředníci by měli dohlížet, aby se obyvatelé země řídili přísným islámským právem šaría. Vypadá to, že bylo zrušeno ministerstvo pro záležitosti žen. Tálibán v úterý oznámil složení nové vlády, označil ji za přechodnou.

Obnovu ministerstva pro šíření ctnosti a předcházení neřesti vyhlásil v úterý mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Za minulého režimu Tálibánu v letech 1996 až 2001 náboženská policie procházela ulicemi afghánských měst, muže trestala, pokud neměli plnovous, ženy zase, když na sobě neměly burku zahalující je od hlavy k patě. Ženám bylo rovněž zakázáno pracovat, vzdělávat se a opouštět dům bez mužského příbuzného. Že by součástí nové vlády Tálibánu bylo i ministerstvo pro záležitosti žen, které bylo vytvořeno po svržení hnutí v roce 2001, mluvčí Mudžáhid nezmínil. Tálibán po obsazení Afghánistánu v polovině srpna slíbil, že bude respektovat ženská práva a že vytvoří inkluzivnější vládu. Předem ale uvedl, že v jeho vládě nebudou ženy zastávat ministerské pozice, což se při úterním jmenování potvrdilo.

Převládají Paštunové

Agentura DPA uvedla, že dosud Tálibán jmenoval 33 ministrů a dalších vysokých představitelů. Jedná se bez výjimky o muže, přičemž naprostá většina pochází z většinového etnika Paštunů - jen dva jsou Tádžikové a jeden je Uzbek. Příslušníci menšiny Hazárů, kterou v minulosti Tálibán tvrdě pronásledoval, ve vládě nejsou vůbec. Všech 33 jmenovaných jsou členové Tálibánu, z nichž mnozí se nacházejí na sankčním seznamu OSN. Řada členů nového kabinetu působila již v předchozí vládě Tálibánu v 90. letech. Podle pozorovatelů citovaných DPA to naznačuje, že konzervativní jádro hnutí zůstává nezměněno. O moc se tedy Tálibán dělit nechce. Šanci získat mezinárodní uznání má nová vláda jen malou.

USA se ozvaly

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že USA jsou znepokojeny »vazbami a minulostí« některých osob jmenovaných hnutím Tálibán do nejvyšších vládních pozic v Afghánistánu. Upozornilo i na neúčast žen v přechodné afghánské vládě. »Znovu opakujeme naše jasné očekávání, že Tálibán zajistí, aby afghánská půda nebyla využívána k ohrožení jiných zemí a že umožní přístup humanitární pomoci pro afghánský lid,« uvádí v prohlášení. Mluvčí ministerstva zahraničí současně uvedla, že Washington bude Tálibán hodnotit »podle jeho činů, nikoli slov«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama