Reklama

Nová příležitost

Vůdce guinejské opozice Cellou Dalein Diallo v úterý ocenil armádu za nedělní svržení prezidenta Alphy Condého. Armáda podle něj dokončila boj, který zahájily skupiny prosazující demokracii, a Guinea dostává novou příležitost.

Vůdce guinejské opozice Cellou Dalein Diallo. FOTO - Wikimedia commons

Expremiér Diallo kritizoval Condého v době loňských prezidentských voleb, v nichž sám kandidoval a které Condé vyhrál. Condé se o úřad ucházel po dvou mandátech, tedy po maximální době povolené ústavou. Zdůvodňoval to tím, že nová ústava byla schválena teprve loni, a na dva jeho mandáty se tak nevztahuje. Elitní jednotka prezidenta v neděli zajala, pozastavila platnost ústavy, zakázala členům vlády vycestovat a oznámila vznik vlády národní jednoty, jež zemi povede v přechodném období. Tento postup kritizovala Africká unie, OSN a kvůli tomu se sešlo Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Instituce naléhají na obnovu ústavního pořádku a propuštění Condého. Západoafrické státy po svržení Condého pohrozily sankcemi. Vůdce pučistů plukovník Mamady Doumbouya sdělil, že prezident je v pořádku. Pučisté vyměnili civilní provinční guvernéry a nahradili je důstojníky. Vývoj v Guineji rozkolísal trh s hliníkem. Guinejské doly ale nehlásí žádné přerušení těžby. Ruský výrobce hliníku Rusal oznámil, že zachová provoz v guinejských bauxitových dolech i ve své tamní rafinérii. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva nemá v úmyslu Rusalu nabídnout vládní pomoc.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama