Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Symbolické ovládnutí Dará-al-Baladu

Syrská vládní vojska ve středu vstoupila do města Dará al-Balad, kde se zrodilo povstání proti vládě prezidenta Bašára Asada a o jehož kontrolu armáda přišla před deseti lety. S odkazem na obyvatele města, armádu a bývalé povstalce o tom informuje agentura Reuters.

Armádní jednotky ve městě zřídily nejméně devět kontrolních stanovišť, což bylo možné díky Ruskem zprostředkované dohodě mezi armádou a povstalci, která byla po dlouhých jednáních uzavřena tento týden. Dřívější rozhovory podle Reuters poznamenaly neshody ohledně rozsahu armádní kontroly v oblasti a odzbrojování rebelů.

Syrská vláda uvedla, že obnovení kontroly nad městem zajistí pořádek a bezpečnost. Oblast byla v roce 2011 dějištěm prvních protestů proti Asadově vládě, proti nimž bezpečnostní složky tvrdě zasáhly. Nepokoje pak přerostly v občanskou válku.

Asadova armáda v roce 2018 se vzdušnou pomocí Ruska a Íránem podporovaných milic obnovila kontrolu nad jihem Sýrie.

Západem podporování rebelové z Dará tehdy na základě Ruskem zprostředkované dohody odevzdali těžké zbraně, ale bylo jim povoleno dál spravovat Dará al-Balad.

Moskva se v roce 2018 Izraeli a Spojeným státům zaručila, že bude bránit rozšiřování vlivu Íránem podporovaných milic v blízkosti hranice s Jordánskem a Izraelem.

Poté, co se povstalci v provincii Dará vzdali, se mnoho obyvatel rozhodlo zůstat, místo toho, aby odjeli do zbývajících povstaleckých enkláv na severu země, kam se uchýlily desetitisíce lidí vysídlených z jiných částí Sýrie.

Podle svědků působí v Dará ruští vojenští policisté a bývalí rebelové a civilisté na základě mírové dohody odevzdali lehké zbraně v centrech, která k tomu byla určena.

Zrod uprchlické krize

Asadova vojska od roku 2015 obnovila kontrolu nad zhruba 70 % syrského území. Válka však připravila o život téměř půl milionu lidí a zhruba 11 milionů, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy. Mnohostranný konflikt tak podle ČTK vyvolal nejhorší uprchlickou krizi od 2. světové války.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama