Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Joe Biden: Na co ještě čekáte?!

Prezident USA Joe Biden ve čtvrtek představil nový plán federální vlády v boji proti nemoci COVID-19, podle nějž na 100 milionů Američanů musí být očkováno či pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Cílem je zvýšit proočkovanost a zastavit šíření mutace delta.

V projevu z Bílého domu Biden kritizoval asi 80 milionů obyvatel USA, kteří ještě nejsou očkovaní, navzdory tomu, že vakcíny jsou už několik měsíců dostupné. »Byli jsme trpěliví. Ale naše trpělivost slábne a na vaše odmítání doplácíme všichni,« řekl. A ptal se: »Na co ještě čekáte?« Neočkovaná menšina lidí podle něj může »způsobit spoustu škody a také ji způsobuje«. Na základě vládního plánu všechny americké firmy s více než 100 zaměstnanci budou muset od svých pracovníků vyžadovat očkování nebo týdenní testy na koronavirus. Toto opatření se týká asi 80 milionů lidí. Povinné bude očkování pro asi 17 milionů pracovníků ve zdravotnických zařízeních, která využívají státní systém zdravotního zabezpečení Medicare a Medicaid. Očkování bude vyžadováno i od několika milionů zaměstnanců federální vlády a jejích externích spolupracovníků. Federální zaměstnanci měli dosud možnost nechat se očkovat či podstupovat testy. Nyní mají 75 dní na to, aby si nechali dát vakcínu. Je možné, že nová opatření budou napadena u soudů. Hned je kritizovali Republikáni. Nový plán reaguje na růst případů nákazy koronavirem v USA v poslední době a na stagnující tempo očkování proti covidu.

V USA také zvýšili pokutu pro cestující, kteří poruší nařízení nošení roušek v letadlech, vlacích a dalších prostředcích hromadné dopravy. Těm, kteří budou bez roušky přistiženi poprvé, hrozí pokuta od 500 do 1000 dolarů (10 750 až 21 500 Kč). Při opakovaném přistižení může pokuta sahat od 1000 do 3000 dolarů (21 500 až 64 500 Kč).
Telefonát Washington - Peking

Poprvé po sedmi měsících spolu telefonicky jednali prezidenti USA a Číny, mezi nimiž nyní vládnou napjaté vztahy. Šéf Bílého domu Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching mj. mluvili o »odpovědnosti obou zemí zajistit, aby vzájemné soutěžení nepřerostlo v konflikt«, uvedl Bílý dům. Iniciátorem teprve druhého telefonátu mezi politiky od nástupu Bidena do úřadu byl americký prezident. »Oba vůdci vedli širokou, strategickou diskusi, jejíž součástí byly oblasti, kde se zájmy obou velmocí schází, i oblasti, kde se jejich názory a hodnoty rozchází,« sdělil Bílý dům. A dodal, že obě strany budou spolupracovat v záležitostech oboustranného zájmu, jako jsou klimatické změny a zabránění jaderné krizi na Korejském poloostrově. Biden Siovi oznámil, že USA nepřestanou vyvíjet na Čínu tlak ohledně lidských práv, obchodu a v dalších oblastech, kde se Peking podle tvrzení Washingtonu nechová v souladu s mezinárodními normami…  Rozhovor trval asi 90 minut a jeho cílem nebylo dospět k nějakým dohodám či výsledkům, uvedl vysoký představitel americké vlády. Biden i Si prý také slíbili, že budou problémy řešit otevřeně a přímo.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama