Reklama

Libanon má vládu

Libanonský designovaný premiér Nadžíb Míkátí podepsal s prezidentem Michelem Aúnem dekret o nové vládě. Libanon tak má vládu po více než roce. Kabinet dosluhujícího premiéra Hasana Dijába podal demisi po loňské srpnové explozi v bejrútském přístavu.

Libanonský designovaný premiér Nadžíb Míkátí. FOTO - Wikimedia commons

Při podpisu dekretu byl předseda parlamentu Nabí Barrí, vláda se má poprvé sejít v pondělí. Jeden z nejbohatších mužů v zemi Míkátí slíbil, že udělá vše, aby zastavil propad ekonomiky Libanonu. Země prožívá hlubokou ekonomickou krizi a ustavení vlády mu otevírá cestu k obnově rozhovorů s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné pomoci. Libanonská měna ztratila ve srovnání s rokem 2019 až 90 % své hodnoty a podle odhadů žijí tři čtvrtiny Libanonců v chudobě. Stát není schopen zajistit elektřinu, dodávky jsou omezeny na několik hodin denně, stejné potíže jsou s pohonnými hmotami. »Situace je obtížná, ale budeme-li pracovat společně, není nemožné ji vyřešit,« řekl Mítákí, jenž pochází z Tripolisu, premiérem byl dvakrát, má blízko k Sýrii a zapojoval se do telekomunikačních projektů v Sýrii a Libanonu. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 2,5 miliardy dolarů (53 mld. Kč), V minulosti byl obviněn z korupce a nelegitimního obohacování.

V nové vládě bude 24 ministrů. Před Míkátím se o její sestavení snažilo několik politiků, ale nedohodli se s prezidentem. Míkátího návrhy byly pro Aúna přijatelné. Míkátí byl úkolem sestavit vládu pověřen v červenci. Hned po ustavení vlády obnoví jednání s MMF.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama