Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Afghánky na univerzitě v oddělené třídě

Ženy v Afghánistánu budou moci i nadále studovat na univerzitách, podmínkou budou oddělené třídy vyhrazené pro ženy a oblečení odpovídající islámskému právu. Podle agentury AP to uvedl ministr vyššího vzdělání Abdul Baki Hakkání, kterého jmenovalo islamistické hnutí Tálibán po svém srpnovém nástupu k moci.

Tálibán již dříve slíbil zaručit ženám rovnoprávnost v souladu s islámským právem. Mnoho Afghánců na tyto sliby ale hledí skepticky, především pak ti, kteří si pamatují, jak tálibové za své dřívější vlády v letech 1996 až 2001 prosazovali přísné islámské právo šaría. Dívky tehdy nemohly navštěvovat školy, ženy nesměly až na výjimky pracovat, hudba a televize byly zakázány a podezřelí zločinci byli na veřejnosti bičováni, mrzačeni či popravováni. V minulém týdnu Tálibán potlačil protest za rovnoprávnost žen, což vyvolalo značnou nevoli a nedůvěru zahraničí.

Osnovy a předměty budou jiné

Ministr Hakkání představil nová pravidla na tiskové konferenci jen několik dní poté, co Tálibán sestavil vládu, ve které není ani jedna žena. Vláda se podle něj nechce vracet dvacet let zpátky. »Začneme stavět na tom, co dnes existuje,« uvedl ministr. Studentky univerzit se budou musel chovat podle pravidel stanovených Tálibánem včetně pravidel pro odívání. Hakkání však podle AP neupřesnil, zda bude stačit šátek, nebo zda si ženy budou muset zakrývat i obličej. »Nedovolíme chlapcům a dívkám studovat dohromady. Nedovolíme společné vzdělávání,« prohlásil ministr. Navíc bez dalších podrobností uvedl, že studijní osnovy a vyučované předměty se také změní.

Francie: Tálibán lže

Tálibán lže a Francie s jeho nově utvořenou vládou nebude mít žádné vztahy, uvedl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian, který odjel do Kataru, aby zde projednal budoucnost evakuací z Afghánistánu. »Řekli, že některým cizincům a Afgháncům umožní volně odejít a mluvili o inkluzivní a reprezentativní vládě, ale lžou,« uvedl na adresu hnutí Le Drian v rozhovoru se stanicí France 5. »Francie tento kabinet odmítá uznat nebo s ním udržovat jakýkoliv druh vztahů. Chceme od Tálibánu činy a oni potřebují ekonomický oddychový čas a mezinárodní vztahy. Je to na nich,« dodal ministr. Paříž z Afghánistánu při překotné evakuaci v závěru minulého měsíce evakuovala okolo 3000 lidí. Na 2600 z nich byli podle francouzského ministerstva obrany Afghánci. Podle něj v Afghánistánu zůstalo několik francouzských občanů a pár stovek Afghánců s vazbami na Francii.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama