Reklama

Morawiecki nepřijel na summit kvůli Babišovi

Předseda polské autoritářské pravicové vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti. Důvodem byla přítomnost českého premiéra Andreje Babiše, napsal zpravodajský portál wPolityce.pl bez upřesnění zdroje informace.

Je to podle něj signál pro Čechy ohledně sporu o důl Turów. Babiš novinářům před odletem z Maďarska řekl, že se mu nechce věřit, že by kvůli tomu Morawiecki nedorazil. Nejde podle něj o politickou, ale odbornou záležitost, píše ČTK.

V maďarské metropoli na politické úrovni proběhl 4. budapešťský demografický summit s tématem Rodina: klíč k udržitelnosti. Záměrem bylo diskutovat o podpoře mladých rodin a vytváření co nejlepších podmínek pro zvyšování porodnosti, aby se zamezilo stárnutí populace.

Účast na této vrcholné schůzce původně plánoval i Morawiecki, než se podle webu rozhodl, že nepojede. Polsko tak na akci zastupovala ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová.

Mateusz Morawiecki. FOTO - Wikimedia commons

Pokud jde o Turów, je podle Babiše v plánu další zasedání k tomuto ožehavému tématu, za ČR jednají náměstci ministrů zahraničních věcí a životního prostředí, uvedl. »Naše strana se snažila dlouho jednat s polskou stranou, ta to odmítala a bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Je potřeba se domluvit. Povinností mojí a našich kolegů je bojovat za české zájmy, bojujeme za české obyvatele v Libereckém kraji,« doplnil v Budapešti předseda české vlády.

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí květnového soudního příkazu okamžitě přerušit těžbu v dole Turów. Toto předběžné rozhodnutí unijní soud vydal po české žalobě, podle níž důl mj. ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Šílený řidič v protisměru

K šílenému řidiči, který se s autobusem plným jeho krajanů v roli rukojmích řítí po české dálnicí v protisměru, přirovnal už ve středu polský opoziční list Gazeta Wyborcza postup Morawieckého ve sporu s ČR o budoucnost dolu Turów. »V případu Turówa jsme se všichni Poláci stali rukojmími Mateusze Morawieckého, vlády PiS a její bezradnosti,« napsal deník. Pokuty nařízené Soudním dvorem EU totiž budou platit všichni daňoví poplatníci, ať z Bogatynie u Turówa nebo z Varšavy.

Případ Turów podle deníku vyjadřuje podstatu »evropské« politiky vládnoucí strany PiS, »která si myslí, že není nutné se ohlížet na nikoho a na nic, dokud její předseda Jaroslaw Kaczyňski akceptuje tento stav«. A nakonec místo řešení PiS obviní všechny ostatní.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama