Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Kosovská policie zmlátila tři Srby

Srbsko uvedlo část armády do stavu zvýšené bojové pohotovosti. Podle stanice RTS to ve čtvrtek uvedl ministr obrany Nebojša Stefanovič. Krok Bělehradu je reakcí na dění v severním Kosovu, kde tamní Srbové protestují proti rozhodnutí kosovských úřadů, které začaly vozidlům přijíždějícím ze Srbska měnit jejich registrační značky za kosovské.

Stefanovič uvedl, že zvýšenou bojovou pohotovost mají posádky v Novém Pazaru a Rašce, tedy městech nedaleko hranic s Kosovem. Podle něj tím chce srbský stát vyslat jasný vzkaz, že nedopustí »pogrom srbského národa… Naše armáda neprovokuje, ale je připravena chránit lidi, pokud se stane něco, co ohrozí jejich život,« řekl ministr obrany při inspekci kasáren v jižním Srbsku.

Dočasné dopravní značky

V pondělí obsadily speciální jednotky kosovské policie hraniční přechody Jarinje a Brnjak, které se nacházejí v části Kosova obývané převážně Srby a kde má Priština jen omezený vliv. Od té doby zajišťují provokativní výměnu zvláštních registračních značek vozidel Srbů ze severu Kosova za značky kosovské a srbských registračních značek u vozidel přijíždějících ze Srbska za kosovské dočasné značky. Podle kosovského ministerstva vnitra bylo od pondělí do čtvrtka vydáno přes 6300 takovýchto dočasných značek.

Krok Prištiny vyvolal hněvivou reakci kosovských Srbů, kteří na hranici i příjezdových komunikacích blokovali nákladní vozy. Ve čtvrtek podle prohlášení kosovské policie vznikly v severním Kosovu štěrkové barikády na místech, která dosud blokovala pouze auta. Na hraničních přechodech, které je nyní možné projít pouze pěšky, protestují nadále stovky Srbů, z nichž někteří si zde postavili stany.

Čtvrteční prohlášení srbského ministra obrany zčásti reaguje na agresi Kosova v Brnjaku téhož dne, při němž podle kosovskosrbských médií příslušníci speciální jednotky kosovské policie zmlátili tři Srby, přičemž dva z nich utrpěli těžká zranění. Kosovská policie to ovšem bezskrupulózně popřela.

Vučiče nenachytají

Kosovský premiér Albin Kurti ve středu vyzval Srbsko k jednání a navrhl, aby obě strany vydávání dočasných registračních značek zrušily. Srbský prezident Aleksandar Vučič to odmítl s tím, že Priština se tímto pokouší donutit Bělehrad k uznání samostatnosti Kosova. Jednat hodlá Vučič podle ČTK teprve tehdy, až se Kosovo vrátí k situaci před 20. zářím, tj. před výše popsanou nejnovější provokací.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-09-26 15:55
V těchto dnech si připomínáme výročí Mnichova a Kosovo je úplně
stejný případ. Zeman se konečně omluvil, teď je čas, aby americký
režim se svými satelity uznal svou vinu a vrátil Kosovo Srbsku.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama