Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Organizátoři u pomníku v Liptáni. FOTO – archiv autora

Připomněli oběti německého teroru roku 1938

V obci Liptáň, která tvoří vstupní bránu osoblažského výběžku, se uskutečnil tradiční pietní vzpomínkový akt na Liptáňskou tragédii z roku 1938.

Účastnili se jej zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a Klubu českého pohraničí z Bruntálska a Opavska. I když se tentokrát podařilo koordinovat společný postup přítomných vlasteneckých organizací, stále se, žel, nedaří sjednotit termín i s vedením obce.

A o co šlo? Dne 22. září 1938 večer, tedy ještě před mnichovskou dohodou, napadl dav zradikalizovaných německých obyvatel vesnice četnickou stanici. Po odzbrojení všech šesti členů Stráže obrany státu (četníků a finanční stráže) je při incidentu, za ne zcela objasněných okolností, zavraždili. Henleinovci tak v euforii reagovali na Hitlerův projev, ve kterém právě 22. září 1938 vydal rozkaz sudetoněmeckému freikorpsu a dalším bojůvkám, aby obsadily pohraniční výběžky.

Tímto masakrem se události v Liptáni řadí mezi nejkrvavější »zábory Sudet« v československém pohraničí ještě před mobilizací. Pro československé pohraničí znamenaly tyto ozbrojené útoky a následně mnichovský diktát zahájení okupace naší vlasti již v roce 1938.

Miroslav OPÁLKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 51 hlasů.

Miroslav OPÁLKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-09-30 01:11
Západní "demokrati" své spojence (vazaly) opakovaně zrazují.
Divím se místním pravičákům, že mají klidné spaní...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama