Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zoo Praha oslavila 90. výročí svého založení

V rytmech swingu, za doprovodu stylově oděných dam a pánů a rachotu starých aut a motocyklů oslavila pražská zoologická zahrada již 90 let od oficiálního zahájení provozu. Prvním návštěvníkům se otevřela přesně 28. září 1931. Tehdy ještě nedokončený osmihektarový areál zoologické zahrady se za devět dekád své existence proměnil v nynější téměř šedesátihektarovou moderní zoo, která se řadí mezi top pět nejlepších zoologických zahrad na světě.

Celodenní oslavy se nesly v duchu 30. let. Nechyběly dobové kostýmy, které měli všichni zaměstnanci po celé zoo i mnoho návštěvníků. Zahradou se projížděly i dobové automobily, motocykly a motorová kola.

»Připomínáme si dnes na den přesně devadesát let od doby, kdy branami vznikající zoologické zahrady prošli první návštěvníci,« přivítal návštěvníky zahrady její ředitel Miroslav Bobek. »A já zde nechci jmenovat jen její ředitele, kteří se o ni zasloužili v čele s panem profesorem Jiřím Jandou, ale chtěl bych zde vzpomenout všechny, kteří se zasloužili o vznik a existenci této zahrady jak svou prací, svým přispěním a dali jí část, mnohdy i celé své srdce. A v neposlední řadě i vám, návštěvníkům,« dodal ředitel.

V rámci oslav se uskutečnilo hned i několik křtů. Tím prvním byl křest obsáhlé bohatě ilustrované knihy mapující historii zoo s názvem Zoo pro hlavní město, na které její autorka Hana Heráňová pracovala několik let. Mapuje vznik zahrady od první myšlenky po rok 1945.

Hned po té byla pokřtěna nová desková hra vycházející ze zajímavostí i faktů zoologické zahrady, na jejímž vzniku spolupracovala zahrada se společností Albi. Jejího křtu se zhostil samec lachtana jihoafrického Meloun svým polibkem. Tři šťastlivci si pak novou hru odnesli domů.

A jako poslední se křtila v údolí slonů speciální trojice cenin, limitovaná edice Trojských tolarů – ceninových tisků ve vysoce kvalitním polygrafickém zpracování Státní tiskárnou cenin. »Na našich ‚bankovkách‘, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Prostředky získané z prodeje Trojských tolarů budou určeny výhradně na in situ projekty, tedy na ochranu ohrožených druhů v oblastech jejich přirozeného výskytu,« vysvětlil Miroslav Bobek. Na nich jsou vyobrazeny jedny z nejpopulárnějších zvířat Zoo Praha – slon indický, lachtan jihoafrický a gorila nížinná.

A slavnostní den si užili i velcí a malí návštěvníci, pro které byl připraven bohatý doprovodný program. Dětská soutěž o ceny, kadeřnické a foto studio, výstava ke vzniku zahrady, a dobovou atmosféru dokreslovalo mnoho moto veteránů, flašinetář a kameloti a mnoho dalšího.

Helena KOČOVÁ

FOTO – autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama