Reklama
Ilustrační foto - wikimedia commons

Polsku kvůli rebelii hrozí krácení plateb

Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic s ČR hrozí krácení plateb z unijního rozpočtu. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale zopakoval, že těžba v Turówě se nezastaví.

Napsala to agentura Bloomberg, podle níž Evropská komise poslala polské vládě takové varování v dopise odeslaném minulý týden.

Spor o další těžbu uhlí v dole Turów vygradoval v září, kdy unijní soud vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně do doby, než uposlechne jeho předběžné rozhodnutí a zastaví těžbu. Příkaz o zastavení těžby vydal soud v květnu na základě české žaloby, podle níž důl mj. ohrožuje zásoby pitné vody v ČR.

Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila, a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů Kč), přičemž částka každým dnem narůstá.

»V dopise z 19. října Komise požádala Polsko, aby poskytlo informace o tom, jak hodlá splnit nařízení z předběžného opatření. Dále vyzvala polské úřady, aby co nejrychleji poskytly Komisi důkaz o zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, jak soud nařídil,« řekl podle agentury PAP mluvčí EK Tim McPhie.

Bloomberg s odkazem na nejmenovaného polského činitele napsal, že vláda ve Varšavě poslední dopis EK nepovažuje za oficiální výzvu k zaplacení dlužné částky. Tu vláda očekává příští měsíc.

Mluvčí Komise začátkem října uvedl, že EK vyzve Polsko k zaplacení včas a bude se držet příslušných procedur. »Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech,« řekl.

Polská vláda fabuluje, že důl a nedaleká elektrárna, které vlastní společnost PGE, jsou zásadní pro energetickou bezpečnost země i celé Evropské unie. Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk v pondělí řekl, že jednání Polska a ČR o Turówu, přerušená na přelomu září a října, by měla za několik dní pokračovat.

Končí ministr životního prostředí

V polské vládě každopádně končí ministr životního prostředí Michal Kurtyka, který byl jedním z polských představitelů, kteří s ČR vedli jednání o Turówu. Informuje o tom internetový portál Onet.pl.

O tom, že se blíží konec Kurtykova působení v čele ministerstva životního prostředí, psal onet.pl už v létě. Důvodem jeho odchodu jsou podle něj chyby, které dovedly Polsko právě ke konfliktu s ČR kvůli prodloužení a rozšíření těžby uhlí v Turówě. Kurtyka uvedl, že z čela úřadu odchází z rodinných důvodů…

Ve vládě skončil také ministr zemědělství Grzegorz Puda, podle ČTK kvůli tomu, že si za něco přes rok v úřadu nedokázal vybudovat respekt u zemědělců.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-10-28 10:42
Oni snad chtějí to Polsko vyštvat z EU. Jen tak dál...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama