Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Na prahu závažné chřipkové sezóny

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo varování před hrozbou závažné chřipkové sezóny. Ačkoliv šíření chřipkového viru je ve státech Evropské unie stále nízké, v Chorvatsku byl zaznamenán typ A chřipkového viru, který patří k těm, co častěji způsobují chřipkové epidemie. ECDC se samozřejmě také obává souběhu epidemií chřipky a COVID-19.

»Brzké zachycení typu A naznačuje, že nadcházející chřipková sezóna by mohla být vážná, nyní však nikdo nedokáže s přesností říct, jak bude vypadat,« uvedl šéf ECDC Pasi Penttinen. Chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace hlavně u seniorů a lidí s oslabenou imunitou. ECDC proto vyzývá k očkování těchto skupin lidí a zdravotníků.

Odborníci se obávají souběhu epidemií chřipky a covidu, což by mohlo výrazně zkomplikovat chod zdravotnických zařízení. Podobné obavy panovaly i vloni na podzim. Výskyt chřipky se však vloni snížil v unijních zemí o 99 % ve srovnání s jinými roky. Podle badatelů šíření chřipkového viru zabránila opatření proti COVID-19, jako zákazy sdružování většího počtu lidí či povinnost nosit roušky a respirátory. Letos na podzim jsou však opatření ve srovnání s loňským rokem v mnoha zemích mírnější…

Zklamaná WHO

Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii COVID-19 stále přetrvávají geopolitické rozdíly a nerovnosti. Konstatovala to  Rada pro monitorování globální připravenosti (GPMB), která je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle GPMB země nedokázaly spolupracovat dostatečně silně na zvládnutí pandemie na globální úrovni. »Covid ukázal porouchaný svět, který je rozdělený a kde panují nerovnosti a nezodpovědnost,« uvedla rada.

Pokud podle GPMB země neposílí svou mezinárodní spolupráci ve zdravotnictví, tak svět nebude schopen ukončit současnou pandemii ani předejít těm novým. Rada vyzvala k vytvoření mezinárodního mechanismu sdílení informací a vědeckých poznatků či k vytvoření fondu, který by financoval mezinárodní opatření proti pandemii či jiným světovým zdravotnickým hrozbám.

Děsivý východ

Že nejde o plané hrozby a že zklamání je na místě, dokazuje i aktuální prudce se zhoršující situace v Evropě, kde v čele nelichotivých žebříčků stále stojí Rusko. Za poslední den tam kvůli COVID-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie.

»V současné chvíli je nemocnice zcela plná. Máme 540 lůžek a 490 pacientů na odděleních a 50 na JIP,« řekl agentuře Reuters např. Roman Mironov, ředitel nemocnice ve městě Volžskij ve Volgogradské oblasti. »Většina z nich - 98 nebo 99 % - je neočkovaných,« dodal.

Hlavní město Moskva od zítřka zavede nejpřísnější uzávěru od června 2020 a otevřené zůstanou jen obchody se základními potřebami, jako jsou supermarkety a lékárny.

Epidemická situace se zhoršuje i na Ukrajině, kde za poslední den podlehlo covidu 734 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku pandemie. Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško sdělil, že 94 % všech hospitalizovaných lidí je neočkovaných. »Nemocnice jsou přetížené. Všechny vás vyzývám, abyste se nechali očkovat. Tyto smutné statistiky můžeme a musíme zastavit,« zdůraznil.

Nový hoax Bolsonara

Facebook odstranil ze své sociální sítě video z minulého čtvrtka, na němž brazilský krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro šířil další nepravdivou zprávu, tzv. fake news, tentokrát o možné souvislosti očkování proti COVID-19 s rychlejším propuknutím nemoci AIDS. Brazilská infektologická společnost už v sobotu vydala prohlášení, že je to naprostý nesmysl. Podle ČTK mělo jít o oficiální zprávu britské vlády, ale nic takového samozřejmě neexistuje.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama