Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Haftar kandiduje

Polní maršál Chalífa Haftar, který v občanské válce v Libyi vedl odbojné jednotky na východě země, v úterý oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, plánovaných na 24. prosince. Jako první minulý týden kandidaturu oznámil syn bývalého libyjského lídra Muammara Kaddáfího Sajf Islám Kaddáfí.

»Kandiduji v prezidentských volbách ne proto, že bych usiloval o moc, ale abych vedl náš národ ke slávě, pokroku a prosperitě,« uvedl Haftar v projevu přenášeném televizí. »Volby jsou jedinou cestou z hluboké krize, ve které se naše země ocitla,« dodal. Polní maršál vedl Libyjskou národní armádu (LNA) za občanské války, jež před rokem skončila. Jeho vláda sídlící v Benghází na východě země, měla podporu Ruska, SAE, Egypta a Jordánska. Na druhé straně konfliktu stály jednotky vlády Fáize Sarrádže z Tripolisu, podporované OSN, Tureckem či Katarem. V Libyi dodnes působí stovky zahraničních žoldnéřů.

Polní maršál Chalífa Haftar. FOTO - Wikimedia commons

Kandidatury pro volby libyjského prezidenta lze podávat do 22. listopadu, pro parlamentní volby se registrace uzavřou 7. prosince. Nad konáním voleb ale visí otazník. V říjnu státní rada, jež plní funkci horní komory parlamentu, zamítla volební zákon, který předtím přijala dolní parlamentní komora.

Libye má za sebou roky naprostého chaosu, který pomohla ukončit loňská dohoda o příměří a letošní sjednocení institucí pod jednu vládu. Do letoška měla země dvě administrativy, jež se opíraly o podporu různých států. Zástupci libyjské společnosti na pařížské konferenci o Libyi minulý týden slíbili, že budou respektovat výsledek voleb bez ohledu na to, jaký bude.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama